1 m2 inşaat maliyeti 2021 Yılı

13 Mart 2020 3 Yazar: wpntr

1 m2 inşaat maliyeti 2021 Yılı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Bu durumda konutlar için bir metrekare inşaat maliyeti 1.800-TL’dir. (bin sekiz yüz türk  lirası)
İnşaat m2 birim maliyeti, KDV hariç,  genel giderler (%15)  ile yüklenici kârı (%10) dâhil edilerek hesaplanmaktadır.
100 m2 ev kaba inşaat maliyeti de yaklaşık olarak toplam inşaat maliyetinin % 40 ‘ı kadardır. Bu durumda 100 m2’lik bir konutun kaba inşaat metrekare maliyeti 700 TL civarındadır. Toplam maliyeti ise 70.000 TL kadardır. Bu veriler bilgilendirme amaçlıdır yapılacak olan imalatın kalitesine göre farklılık gösterebilir.
Kaba inşaat maliyeti 2021, kalıp, demir, beton gibi imalatları içerir. Demir ve beton kaba imalatların çoğunluğunu oluşturur. İnce işler ise döşeme kaplamaları, boya, seramik, fayans, doğramalar, vitrifiye, ahşap imalatlar gibi işleri içerir. İnce işlerdeki fiyatlandırma çok farklılık gösterebilir çünkü isteğe bağlı birçok ürün eklenebilir. Bu ürünlerin kalite farkı da maliyeti büyük ölçü de etkiler, ancak kaba işler aşağı yukarı aynıdır.

kolon filizleri

1 m2 inşaat maliyeti 2021 Yılı

Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:
Yapı yaklaşık birim maliyetleri 2020 Yılı
aşağıdaki linkten ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi sitesine ulaşabilirsiniz. Bu bakanlık her yıl düzenli olarak yapı yaklaşık birim maliyetlerini açıklamaktadır. Ayrıca inşaat, elektrik ve tesisat imalatlarında kullanılan pozların birim fiyatlarını da her yıl açıklamaktadır.
https://csb.gov.tr/