Bir ton inşaat demirinde kaç boy sekizlik-on ikilik-on altılık boy demir vardır

21 Nisan 2018 Yazarı birimfiyatim.com 3

Bir ton inşaat demirinde kaç boy sekizlik – on iki’lik – on altı’lık boy demir vardır? Sekizlik (8’lik) demirin (çapı 8 mm) bir metresi 0,395 kg’dır. Standart boy 12 metre kabul edilir, yani bir boy sekizlik demir 12 metredir ve bir adet standart boy sekizlik demirin ağırlığı 4,742 kg’dır.
Bu demek oluyor ki: bir ton inşaat demirinde 211 adet standart boy sekizlik inşaat demiri vardır. (boy demir çubuk olarak da bilinir.)
Bir ton inşaat demirinde kaç boy on ikilik demir vardır?
On ikilik (12’lik) demirin bir metresi 0,889 kg’dır ve standart boy on ikilik demir (12 m) 10,670 kg’dır. Yani bir ton inşaat demirinde 94 adet boy on ikilik inşaat demiri vardır.
1 ton inşaat demirinde kaç boy on altılık demir vardır?
On altılık (16’lık) demirin bir metresi 1,581 kg’dır ve standart boy on altılık demir (12m) 18,970 kg’dır. Yani bir ton inşaat demirinde 53 adet boy on ikilik inşaat demiri vardır.
NERVÜRLÜ DEMİR BİRİM VE BOY AĞIRLIK DEĞERLERİ

NERVÜRLÜ DEMİR BİRİM VE BOY AĞIRLIK DEĞERLERİ

NERVÜRLÜ DEMİR BİRİM VE BOY AĞIRLIK DEĞERLERİ

Genel olarak inşaat demiri olarak bilinen malzeme aslında çeliktir. Teknik olarak donatı olarak adlandırılır. Karbon oranı düşük çelik sünek davranış gösterir yani biraz daha yumuşak bir malzemedir. Çeliğin karbon oranı arttıkça, dayanımı, sertliği ve gevrekliği artar. İnşaat malzemesi olarak kullanılan çelik malzeme çaplarına göre sınıflandırılır. Halk arasında boy demire çubuk demir denir.
https://www.kardemir.com/