İnşaat demir fiyatları ne zaman düşer?

8 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

İnşaat demir fiyatları ne zaman düşer?

İnşaat demir fiyatları ne zaman düşer? Son günlerde covid-19 koronavirüs salgını nedeniyle küresel bir ekonomik kriz söz konusudur. Salgın nedeniyle dünya ekonomisi daralmaktadır. Ülkelerin büyüme rakamları çok düşük olacaktır.
Gelelim ülkemizdeki duruma: salgın nedeni ile küresel bir ekonomik daralma yaşanmaktadır, yatırımcılar güvenli liman olarak altın ve amerikan dolarını görmektedirler. Ülkemizde dolar kuru bu durumdan etkilenerek 6,80′ e kadar çıkmıştır. Doların yükselmesi inşaat demir fiyatının yükselmesine etki eder ancak ekonomik daralma inşaat sektörünü de etkileyeceği için demire olan talep azalacağından dolayı demir fiyatları düşecektir. Düşmese bile sabit kalabilir. Bunun nedeni doların yükselmesine rağmen ekonomik daralma nedeni ile inşaat sektörünün küçülmesidir. 2020 Yılı küresel bir ekonomik kriz yılı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Bu veriler ışığında demir fiyatlarında bir miktar düşüş olabilir. İnşaat sektörü bu krizi atlatıp hızlı bir toparlanmaya girerse inşaat demiri fiyatları yükselişe geçebilir. Demir fiyatlarını etkileyen faktörlerin en önemlisi arz – talep dengesidir. Talep fazla ise inşaat demir fiyatları yükselecektir. Talep düştüğünde ise fiyatlar aşağı doğru hareket edecektir. Demir üreticileri eğer büyük bir talep azalması görürlerse arzı düşürebilirler.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:
Bir ton inşaat demirinde kaç boy demir vardır?
Aşağıdaki linkten güncel demir fiyatlarını takip edebilirsiniz:
https://www.demirhaber.com/

28 lik inşaat demiri

inşaat demiri


Sitemize ücretsiz abone olabilir güncel fiyatları takip edebilirsiniz.