5 kg dambıl kas yapar mı?

16 Kasım 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

5 kg dambıl kas yapar mı? Evde dambell ile kas yapılır mı? Evde ağırlık çalışmak işe yarar mı? Evde kısıtlı imkanlarla da olsa elbette ağırlık çalışılabilir. Ancak kas hacminizin artması için hep aynı ağırlıklarla çalışmak yetersiz kalacaktır. Örneğin 5 kiloluk dambılla (dambell) biceps (pazu) çalışmaya başladınız diyelim. Daha önce hiç ağırlık çalışmadıysanız bu 5 kg’lık dambılla birkaç ay biceps kasınızı geliştirebilirsiniz. Fakat:
5 kg dambıl kas yapar mı? Belirli bir süre geçtikten sonra kasınız 5 kg ağırlığa alışacaktır ve gelişimi duracaktır. Bu yüzden birkaç ay sonra çalıştığımız ağırlığı arttırmamız gerekir. Örneğin 5 kg ile başladıysak bu ağırlığı 7.5 kiloya çıkarabiliriz.
Yeni başlayanlar için dambıl kaç kg olmalı? Diye soracak olursanız bu kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 70 kg ağırlığında sağlıklı bir biray için 5 kg’lık dambell ile başlanabilir. Kas gelişimindeki duruma göre ağırlık arttırılabilir. Kadınlar için dambıl kaç kg olmalı diye sorarsak bu sorunun cevabı yeni başlayanlar için 3 kg olabilir.
Yaşa göre dambıl ağırlıkları var mıdır? Vardır ancak bu daha çok kişinin ağırlığına bağlıdır. Örneğin aynı yaştaki 30 kiloluk bir çocukla 50 kiloluk bir çocuk için aynı ağırlıktaki dambılla çalışmaları beklenmez. Evde kendimize çalışma programı hazırlayıp çeşitli ağırlıklarla fit kalabiliriz. Bu çalışma programları sınırsız bir şekilde webte bulunmaktadır. Ancak evde spor yaparken de hareketleri doğru yapmamız gerekir aksi takdirde sakatlıklara neden olabiliriz.