Kolonda paspayı kaç cm? Döşemede pas payı ne kadar olmalı?

8 Temmuz 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Kolonda paspayı kaç cm? Döşemede pas payı ne kadar olmalı? Betonarme veya betonarme-çelik kompozit elemanların yangına karşı 120 dakika dayanıklı olabilmesi için, içindeki çelik profil veya donatının en dışta kalan kısımlarının yani pas payının, kolonlarda en az 4 cm ve döşemelerde en az 2.5 cm kalınlığında beton ile kaplanmış olması gerekir. (kaynak: Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik.) paspayı ölçüleri.

Paspayı inşaat uygulamalarında ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Kolonlar, kirişler, döşemeler, temeller için özel üretilmiş paspayı aparatları piyasada mevcuttur. Maliyetleri de çok düşüktür. Denetçi teknik elemanların, uygulamada ustaları paspayı kurallarına uymaları önemlidir.
Paspayının donatının korozyona uğramaması açısından çok önemli bir görevi vardır.
Kolonda paspayı kaç cm? Döşemede pas payı ne kadar olmalı? Betonarme ve ön gerilmeli betondan mamul taşıyıcı sistem elemanlarında ilgili yönetmelik ve standartlara uyulur. Çok katlı ve özellikle yatay yangın bölmeli binalarda, sistem bir bütün olarak incelenir, eleman genleşmelerinin kısıtlandığı durumlarda doğan ek zorlamalar göz önünde tutulur.