Temelde paspayı kaç cm olmalıdır?

19 Kasım 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

Temelde paspayı kaç cm olmalıdır?

Temelde paspayı kaç cm olmalıdır? Sorusunu TS500 göre cevaplayalım. Kolon, kiriş, döşeme gibi yapı elemanlarında pas payı yangına karşı dayanıma göre belirlenirken, temellerde durum biraz farklıdır.
Temellerde paspayı korozyon etkisine göre belirlenir. TS 500’e gör temellerde pas payı 5 cm’den az alınmaz. Uygulamada genellikle paspayı olarak mermer parçaları kullanılmaktadır ancak bu mermer parçaları çoğunlukla 3 cm civarındaki parçalardır. 5 cm’lik paspayını karşılamamaktadır. Temellerde özel olarak üretilmiş 5 cm’lik plastik paspaylarının kullanılması gerekmektedir. Bu paspaylarının da temel üzerinde işçiler çalışırken ezilmemesi gerekmektedir. Ayrıca kancası plastik tabanı beton olan paspayları üretilmektedir, bu ürünler temel için daha uygundur. Aşağıda fotoğrafını bulabilirsiniz.

temel paspayı

temel paspayı


Şantiyelerde bazı işgüzar çalışanlar, temelde yalıtım (bohçalama) var zaten diyerek paspayı koymak istememektedirler. Bu yanlış bir düşüncedir, yalıtım olsa dahi paspayı bırakılmalıdır. Yönetmelikler ve proje neyi emrediyorsa yorum katmaksızın uygulanmalıdır. İyi çalışmalar dileriz.
https://birimfiyatim.com/o14-o28-nervurlu-insaat-demiri-birim-fiyati-2019/