Duvarda nemlenme, kabarma, rutubet neden olur? Çözümü nedir?

2 Nisan 2018 Yazarı birimfiyatim.com 0

images (6)Duvarda nemlenme, kabarma, rutubet neden olur? Çözümü nedir?

Özellikle yağışlı bölgelerde karşılaşılan bir problem olan iç duvarların rutubetlenmesi ve çiçeklenmesi ev ortamı için can sıkıcı bir durum.
Peki, bu problemin sebebi nedir? İç duvarların bünyesine giren su ve bu su ile beraber giren çeşitli mineralojik tuzlar, iç cephede nemlenme, kabarma ve çiçeklenmeye sebep olur. Çiçeklenme, çimentonun içinde bulunan tuzların su ile dış yüzeye çıkıp, atmosfer ortamında kristalize olmasıdır. Bunları temizleseniz bile bir süre sonra tekrar ortaya çıkarlar. İç cepheye su girişi genellikle iki yolla olur. Birincisi pencere altında bulunan denizliklerin, duvar ya da pencere arasında kalan açıklıklarından; ikincisi ise cephesel yağışlarda dış duvarların yoğun yağmura maruz kalması ve dış cephede yalıtımım olmaması  ve suyun direkt sıvadan içeri doğru sızması şeklinde.

Çözüm önerileri

Duvarlardaki kabarma, dökülme çiçeklenme, pencere altlarındaysa pencerenin mermer denizliklerinin pencere ve duvarla temas eden bölgelerine, dış ortama dayanıklı silikon, mastik vb malzemelerle dolgu yapılması bir çözüm olabilir.
Duvarlardaki nemlenme, kabarma  rutubet pencere haricinde diğer bölgelerdeyse, dış cepheye su itici malzemelerle su yalıtımı yapmak çözüm olabilir. Bu işlemleri yaptıktan sonra rutubetli bölgeleri, rutubet temizleyici maddelerle temizlemek faydalı olabilir.
Rutubet deyip geçmeyin, yaşam alanındaki rutubet insan sağlığını olumsuz etkileyen istenmeyen bir durumdur. Özellikle çocuklar için solunum problemlerine neden olabilir. Astım hastaları için de zararlı bir ortamdır, rutubetli ortam.

Teknik problem

İnşaat aşamasında dikkat edilmeyen teknik ayrıntılar, daha sonra çözümü çok daha zor olan problemlere dönüşür. Ev alırken, süslü püslü olmasına değil, o inşaat yapılırken, inşaat aşamasında teknik personel şantiyede çalıştırılmış mı, projeyi bire bir uygulatmış mı, yalı denetim elemanları, yapıyı gerçekten denetlemiş mi? Bu ayrıntılara dikkat ederseniz, belirli bir süre sonra iş verenler bu konulara dikkat etmek zorunda kalacaklardır. Aksi takdirds, yapı denetim elemanları, şantiyeye uğramadan ya da uğramalarına engel olunarak, yapı tamamlanır. Sonra o binanın depreme dayanıklı mı değil mi olduğu akıllara bile gelmez, ta ki deprem oluncaya kadar. Teknik personele gereken değerin verildiği bir gelecek dileğiyle…