Bağışıklık güçlendirici takviyeler nelerdir? İşe yarıyor mu?

22 Kasım 2023 Yazarı birimfiyatim.com 0

Bağışıklık güçlendirici takviyeler nelerdir? İşe yarıyor mu?

Bağışıklık güçlendirici takviyeler, son yıllarda popüler olmaya başladı. Ancak bu takviyeler gerçekten işe yarıyorlar mı? Yoksa hepsi ticari bir aldatmaca mı? Öncelikle şunu belirtelim: bir insanın bağışıklık sisteminin güçlü olması için uyması gereken birtakım kurallar vardır. Nedir bu kurallar? Sıralayalım:

  • Yemek olarak, sebze – meyve – protein – sağlıklı karbonhidratlar (kabuklu kuru yemişler) – sağlıklı yağlardan oluşan dengeli bir beslenme sistemine sahip olmak.
  • Deliksiz en az 7 saat gece uykusu.
  • Düzenli direnç egzersizi yapmak. (ağırlık kaldırmak, fitness)
  • Sosyalleşmek, aile ve arkadaş ortamında sağlıklı ilişkiler kurmak.
  • Açık ve temiz havada zaman geçirmek.

Yukarıda sayılan etkinliklerin sayısı artırılabilir. Örneğin sebze ve meyveler yenmeden önce karbonatlı suda bekletip, bol su ile yıkanmalıdır. Çünkü günümüzde sebze ve meyvelerde insan sağlığında olumsuz etkileyebilecek derecede tarım ilacı bulunmaktadır. Bu sebze ve meyvelerin başında; biber, çilek, limon vb. gelmektedir. Pestisit adı verilen bir tarım ilacı kalıntısında birçok tarım ürününde rastlamak mümkün. Yapılan araştırmalar karbonatlı suyla yıkama işleminin bu zehirli etkiyi giderebildiği yönünde. Gelelim takviyelere:

Bağışıklık güçlendirici takviyeler işe yarıyor mu?

Yukarıda bahsedilen kurallara uyan ve dengeli beslenen birinin bu takviyelere ihtiyacı yoktur. Yaşam tarzınızı değiştirmeden bağışıklığınızı güçlendirecek mucize bir takviye yoktur. Var diyen olursa, ticari kaygılarla konuşuyor demektir. Ayrıca takviyeler ilaç olarak reçeteli verilmeseler de doktor kontrolünde kullanmanız sizin iyiliğinize olacaktır. Çünkü bazı vitaminlerin ve minerallerin fazlası vücutta birikebilmektedir. Bu birikim de sağlığınız olumsuz etkileyebilmektedir. Herkese sağlıklı bir yaşam dileriz.