ZC zemin sınıfı ne demek? İyi mi?

30 Ocak 2024 Yazarı birimfiyatim.com 0

ZC zemin sınıfı ne demek? İyi mi?

ZC zemin sınıfı ne demek? ZC yerel zemin sınıfı iyi mi? ZC yerel zemin sınıfı; çok sıkı kum, çakıl ve sert kil tabakaları veya ayrışmış, çok çatlaklı zayıf kayaları tanımlamaktadır. Peki bu zemin türü sağlam mı? Bir zeminin sağlamlığı, o zeminin emniyet gerilmesi değeri ile orantılıdır. ZC sınıfı zemin sınıfı, kaya zeminler kadar sağlam zeminler değildir. Ancak çok da zayıf bir zemin cinsi de değildir. Bu yüzden zemin etüt raporu doğrultusunda bulunacak zemin emniyet gerilmesine göre üst yapı ve temel sistemi projelendirilmelidir. Aşağıda TBDY 2018’de tanımlanan bütün yerel sınıfları verilmiştir.

ZC zemin sınıfı ne demek?

TBDY 2018 yerel zemin sınıfları

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi, yerel zemin sınıfları: ZA, ZB, ZC, ZD, ZE ve ZF olmak üzere 6 adettir.

Ülkemiz, bulunduğu coğrafi konum sebebiyle etkin bir deprem bölgesi üzerinde yer almaktadır ve yıl içerisinde de farklı büyüklüklerde yüzlerce deprem meydana gelmektedir.
Gerekli dayanım şartları sağlanmadığı takdirde bu depremler yapılara az, orta ya da büyük hasarlar verebilmektedir.
Ülkemizin deprem bölgesi oluşu da üzerinde yapı düşünülen bütün nokta ve zeminlerin özelliklerini ve sınıflarını önemli kılmaktadır. Bu kapsamda hazırlanan deprem haritaları ve
noktasal deprem spektrumları yapıların inşa edileceği zeminlerin ne tür özellikte ve yapıda olduğu hakkında bilgiler vermektedir.