Ytong duvar örme maliyeti

12 Mart 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Ytong duvar örme maliyeti

Ytong duvar örme maliyeti ne kadar? Sorusunu ytong (gazbeton) kalınlığımız 10 cm ve 20 cm olacak şekilde cevaplayalım:
10 cm ytong (gazbeton) duvar blokları ile duvar yapılmasının m2 maliyeti 50,89 TL’dir. 20 cm ytong duvar blokları ile duvar yapılması maliyeti 80,61 TL’dir. Piyasada farklı fiyatlar olabilir bu verdiğimiz fiyatlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2020 Yılı birim fiyatlar kitabından bilgi amaçlı alınmıştır.
Ytong fiyatları kalınlıklarına göre değişmektedir. Gazbeton (ytong); silisli kum, kireç, çimento, alüminyum tozu ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen hafif bir yapı malzemesidir. Türkiye’de daha çok ytong adıyla bilinmektedir. Gazbetonun %84’ ü durgun hava içeren boşluklardan oluşur. Boşluklar küçük, yuvarlak ve homojen dağılımlıdır. Hava boşluklarından dolayı ısı ve ses yalıtımı yüksektir. Binalarda meydana gelen ısı kayıplarının büyük kısmı dış duvarlarda oluşur. Bina dış duvarlarında ısı yalıtımı sağlamanın pratik ve ekonomik çözümü gazbeton kullanmaktır.
ytong gazbeton
Ytong’un farklı kalınlıklarda bims biriket şeklinde üretilen türleri duvarda kullanılır. Ayrıca çatılarda kullanılan panel şeklinde üretilenler tipleri de vardır.Taşıyıcı olması gereken yerlerde donatılı olarak da üretilebilirler.
Gazbeton duvarların örülmesinden de kısaca bahsedecek olursak, tuğla ve bims duvarlarda da olduğu gibi sıralar düzgün, terazisinde, yatay ve düşey derzler eş kalınlıkta ve harçla dolu olmalıdır. Duvarların şakülünde ve mastarında olması gerekir.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:
Ytong duvar örülmesi birim fiyatı 2020
20’lik ytong fiyatı