Yerden ısıtma üzerine ahşap parke döşenir mi?

13 Kasım 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

Yerden ısıtma üzerine ahşap parke döşenir mi?

Yerden ısıtma üzerine ahşap parke döşenir mi? Sorusunun cevabı eğer doğru tekniklerle uygulama yapılırsa evettir. Peki nedir bu doğru teknikler?
Yerden ısıtmalı zeminlerin üzerine döşenecek ahşabın ister masif olsun ister parke kuru olması gerekmektedir. Bahsedilen kuruluk hava kurusu ahşap olmasıdır. Açık havada kurumuş ve nemini kaybetmiş ahşabın fırınlanarak neminin iyice düşürülmesi önemlidir.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yerden ısıtma su boruları (serpaninler) ile döşeme kaplaması arasına en az 3 cm şap atılmasıdır. Yerden ısıtmalı sistemlerde ahşap parke ile şap arasına eps, xps köpük konulmamalıdır çünkü bu malzemeler ısı geçişini engeller. Şap ile parke arasına ısı geçişine engel olmayacak malzemeler kullanılmalıdır. Ayrıca şap döküldükten sonra hemen ahşap döşeme yapmamak gerekir çünkü şapın neminin giderilmesi gerekir. Ahşap zemine döşenmeden önce ısıtma sistemi yarı kapasitede çalıştırılıp şapın neminin giderilmesi gerekir. Bir iki hafta sonra ise zemin kaplaması yapılabilir.
Yerden ısıtma ahşabı keresteyi yamultur mu diye sorular da sorulmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ahşap kuru ise bir problem yaşanmayacaktır.
https://birimfiyatim.com/kadronlu-ahsap-doseme-yapilmasi-pozu-birim-fiyati-2019/