Yatay ve düşey delikli tuğla farkı

20 Şubat 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Yatay ve düşey delikli tuğla farkı

Yatay ve düşey delikli tuğla farkı, yatay delikli tuğla ile düşey delikli tuğla arasındaki fark nedir?
Bu iki tuğla türü arasındaki fark birinin taşıyıcı olmayan duvarlarda kullanılması diğerinin taşıyıcı olan duvarlarda kullanılmasıdır. Peki hangisi taşıyıcı olan duvarlarda kullanılır? Düşey delikli tuğlalar taşıyıcı olan duvarlarda kullanılır, yatay delikli tuğlalar ise taşıyıcı olmayan duvarlarda kullanılırlar.
Düşey delikli tuğlanın basınç dayanımı daha yüksektir. Yığma tuğla olarak da bilinirler. Yapı malzemeleri arasında, taşıyıcı bölme ve dış duvarlarda ülkemiz  şartlarında tavsiye edilen ürün 290x190x135 mm düşey delikli kil kagir birim (yığma) tuğladır. Yığma tuğlaların içerisinde % 35 veya daha az boşluk bulunur.19 cm kalınlığında 1 m2 (metrekare) duvarda 25 tane yığma tuğla kullanılır.

düşey delikli yığma tuğla

düşey delikli yığma tuğla


1 m3 (metreküp) deki adeti 134 adettir.
1 palette 224 adet tuğla vardır.
Ortalama ağırlığı 5000 – 5200 gr/adettir.
Basınç dayanımı ortalama 6.0N/mm2   dir. (290 mm x 190 mm)
Yaklaşık olarak Isı iletkenlik hesap değeri  0.31 KCal/mh  0C’ dır.
Tuğla tarihte ilk yapı malzemesi olarak bilinir. Pişmiş kil ilk çağlardan beri yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. İlk yerleşim yerlerinin ve kültürlerinin tuğla yapımına uygun olan alüvyonlu toprakların yer aldığı geniş nehir havzalarında kurulduğu bilinmektedir. Tuğla sanatının da başlangıcı işte bu dönemlere rastlar.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:
13.5 luk tuğla duvar pozu
Kiremit firması linki