Türkiye'de inşaat sektörü 2020-2021

16 Ekim 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Türkiye’de inşaat sektörü 2020-2021 ne durumda? Ülkemiz ekonomisinin en büyük aktörlerinden biri olan inşaat sektörü 2020 yılındaki salgın ve kur artışından olumsuz etkilenmiştir. Konut satışları 2020 yılı nisan ve mayıs aylarında çok düşük seviyelerde gerçekleşmiştir. Ülke yönetimi bu durumun önüne geçebilmek için konut kredisi faiz oranlarını düşürerek 2020 Haziran ve Temmuz aylarında konut satışlarını tekrar yüksek seviyelere ulaştırmıştır.
Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), 2020 Eylül ayı konut satışı istatistiki verilerini açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2020 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 azalarak 136 bin 744 oldu. Bu durumun en büyük nedeni konut kredisi faizlerinin tekrar yükselmesi gibi gözükmektedir.
Konut satışları düşerse fiyatlar da düşer mi? Müteahhit firmalar, inşaat maliyetleri nispeten daha düşükken yaptıkları konut stoklarını eritmek için konut fiyatlarında bir artışa gitmemeleri durumunda başarılı olabilirler. Ancak satışlar düşükken bir de fiyatlar artarsa konut stoklarının erimesi mümkün gözükmemektedir.
Hal böyleyken yeni konut projelerinin hızlanması biraz zor gibi gözükmektedir. İpotekli yapılan konut satışlarının kredilerinin geri dönüşleri nasıl olacak belirsizliğini korumaktadır. Kamu desteği ile ayakta duran sektörün toparlanması için finansal istikrarın geliştirilmesi gerekmektedir.