Tuğla örmek için harç nasıl yapılır?

9 Temmuz 2020 Yazarı birimfiyatim.com 3

Tuğla örmek için harç nasıl yapılır? Tuğla duvar örmek için hazırlanacak olan harç: çimento, kum ve sudan oluşmaktadır. Peki bu malzemelerin karışım oranları nedir? Aşağıda bu oranları verdik.
Çimento = 50 kg (1 torba)
Su = 25 litre
Kum = 150 kg
Yukarıdaki oranlar bir torba çimento kullanımına göre verilmiştir. Daha fazla harç yapacaksanız oranları aynı oranda arttırmanız gerekir. Tuğla örmek için harç nasıl yapılır? Çimento ve kum karıştırıldıktan sonra su yavaş yavaş bu karıma verilir ve harç elde edilir.
Duvar örmek için hangi kum kullanılır? Duvar harçlarında genellikle 0,3 mm 0,5 mm kum kullanılır. Briket, bims duvarlarda da aynı ölçüler kullanılabilir. Kaba sıva kumu özellikleri de aşağı yukarı aynıdır. İnce sıva kumu 0,3 mm den daha küçük çaptaki kumlardan oluşur.
Dişli kum nedir? Dişli kum içeriğinde kil barındırmayan dane çapı biraz büyük olan kum çeşidir. Drenaj işlerinde sıklıkla tercih edilir. Dişli yapısı nedeniyle aralarında boşluk kalan kum taneleri drenaj için uygun bir ortam hazırlar.
Duvar örme harcına kireç katılır mı? Kireç katılan harcın işlenebilirliği artar, daha kaygan bir harç haline gelir, bağlayıcı özelliği artar ancak kireç rutubetli ortam sevmez, su alacak bir duvarda kullanılmaması daha uygun olabilir.
Duvar metrajı m2 (metrekare) cinsinden hesaplanır. Harç ise m3 (metreküp) cinsinden hesaplanır.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

https://www.isiklartugla.com.tr/