Triger kayışı ne kadar – fiyatı

1 Mayıs 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Triger kayışı ne kadar – fiyatı nedir? Triger seti fiyatları ne kadardır? Triger setlerinin fiyatı aracın marka ve modeline göre farklılık gösterir. Örneğin Renault Clio triger seti 260 TL civarındayken Megane III ‘ün triger seti fiyatı 400 TL civarındadır. A3 ‘ün 800 TL civarındadır. Triger kayışı tek başına daha ucuzdur. Bu fiyatlar malzeme fiyatlarıdır, triger setinizi değiştirecekseniz malzeme fiyatına bir de işçilik fiyatı eklenecektir.
Triger kayışı, motorun krank mili ile eksantrik milini birbirine bağlayan motor parçasıdır. Motorda oluşan yanma sonucu dönen krank milini eksantrik miline bağlayarak döndüren ve sübapların açılma kapanma zamanlarını belirleyen motorun en kritik parçasıdır.
Triger kayışı koparsa ne olur?
Seyir halindeyken yani motor çalışır vaziyetteyken triger kayışı koparsa veya sıyırırsa motor krank mili dönmeye devam edecek fakat eksantirik milinin veya millerinin krank miline olan bağlantıları koptuğu için dönmesi duracaktır. Eksantirik milleri durduğunda üzerindeki kamlar (kemler), bazı sübapları açık bazılarını kapalı pozisyonda tutacaktır. Hareket halindeki pistonlar açık olan sübaplara çarparak sübapların eğilmesine sebep olacaktır.Bu çarpma sonucu sübaplar eğilecek veya kırılarak pistonlara silindir bloğuna ve silindir kapağına hasar verecektir.

triger kayışı

Triger Seti


Triger kayışı araç belirli bir km yaptıktan sonra değiştirilmesi gereken önemli bir motor parçasıdır. Kilometreyi doldurmasanız bile belirli bir zamandan sonra da değiştirilmesi gerekir.
Triger kayışı ne kadar? Yukarıdaki fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup kesinlik teşkil etmezler. (fiyatlar 2020 yılına aittir.)
triger seti fiyatları hepsiburada.com