Teras ve çatı döşemesi yalıtımı nasıl yapılır?

3 Mart 2018 Yazarı birimfiyatim.com 0

Teras ve çatı döşemesi yalıtımı nasıl yapılır?

Teras ve çatı döşemesi yalıtımı nasıl yapılır? Su ve ısı yalıtımı, apartmanların en üst katında yaşayanların sıklıkla karşılaştıkları bir problemdir. Aslına bakarsanız bu yalıtım işleri bina inşa edilirken hakkıyla yapılsa böyle ısı ve su alma problemleri yaşanmaz. Ancak olan olmuş müteahhit işini iyi yapmamış ve daireniz terastan ya da çatı katından su alıyor ve ısıtma problemi yaşıyorsunuz. Peki ne yapmalıyız?

teras çatı su yalıtımı

Yapılacak İşlemler

Yapılacak işlem belli, çatı döşemesi ya da teras döşemeleri kaplama malzemeleri sökün. Döşeme betonu bulun. Bu betonun üzerine meyilli şap betonu atın. Meyil çatı su iniş borularına doğru olsun. Bu meyilli şap betonunun üzerine çift kat membran serin. Olmazsa daha gelişmiş su yalıtım malzemeleri kullanın.
Serilen çift kat membranın üzerine en az 3 cm xps levha ve şiltesi yerleştirin. Tekrar meyilli şap atılıp son olarak döşeme görünen yüzeyini hangi kaplama ile yapmak istiyorsanız (seramik, karo, vb.) kaplayıp olayı bitiriyorsunuz. Son yaptığınız seramik gibi kaplamaların derz dolgusunu yalıtımlı derz dolgu malzemeleriyle yaparsanız çok daha garanti bir yalıtım işi yapmış olursunuz.

Bunlarla uğraşamam sadece su yalıtımı yapmak istiyorum derseniz, yukarıdaki fotoğrafta görülen uygulama olan püskürtme su yalıtımı işlemi yaptırabilirsiniz. Bu uygulama profesyonelce uygulanırsa su alma problemi tamamen ve uzun süre biter. Tercih size kalmış. Gezilemeyen teras çatılarda su alma problemi daha azdır. Peki nedir bu gezilemeyen teras çatı?

https://birimfiyatim.com/uzerinde-gezilemeyen-teras-cati-nedir/