Sıva metrajı nasıl yapılır? Boşluklar düşülür mü?

3 Aralık 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

Sıva metrajı nasıl yapılır? Boşluklar düşülür mü?

Sıva metrajı sıvanan yüzeylerin alanlar toplamıdır. Metrekare ( m² ) cinsinden alan hesaplanır. Mimari projedeki ölçülere göre, sıva yapılan bütün yüzler (boşluk yanları dâhil) hesaplanır. Doğrama pervazları ve varsa ahşap süpürgelik altında kalan sıva yüzeyleri hesaba katılır.

Sıva metrajında boşluklar düşülür mü?

dış cephe sıva

dış cephe sıva (işçilerin kemersiz çalışması sakıncalıdır.)


Dış cephe sıva metrajında boşluklar düşülür mü? Sıva metrajında bütün boşluklar ve diğer cins kaplama yüzeyleri düşülür. ( pencere boşlukları da dahil ) Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sıva pozları ölçüleri bu şekilde hesaplanmaktadır ve iskele bedeli ayrıca ödenmektedir. Ancak piyasada dış cephe sıvasında boşlukların düşülmeden metraj yapıldığı durumlar vardır. Bu durumun sebebi iskele bedelinin ayrıca talep edilmemesidir. İşveren ve yüklenici arasında bu şekilde anlaşma yapılıyor yani boşluk düşülmüyor iskele bedeli talep edilmiyor. Resmi iş yapıyorsanız sıva metrajında boşlukları düşmelisiniz.
Dış cephede kaba sıva kalınlığı genellikle 2 cm civarındadır. Bu kaba sıvanın üzerine ise ortalama 0,8 cm ince sıva yapılır. Toplamda 2,8 ila 3 cm bir sıva kalınlığı elde edilmiş olur. Sıva gerektiğinde kür şartlarını sağlamak için sulanabilir.
Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir: