Segregasyon nedir inşaat? Segregasyon nedenleri?

18 Kasım 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Segregasyon nedir inşaat? Segregasyon nedenleri?
İnşaat sektöründe sıklıkla karşılaşılan bir durum olan segregasyon, beton imalatları sırasında betonun içinde bulunan malzemelerin çeşitli nedenlerle ayrışması durumudur. Örneğin 3 metre yüksekliğinde bir kolonun betonu döküldükten sonra genellikle kolan diplerinde çakıl (agrega) birikmeleri gözlemlenir. Peki segregasyon nedenleri nelerdir?

  • Segregasyon nedir inşaat? Segregasyon nedenleri?

1-) Betonun yüksekten dökülmesi. Örneğin 3 metrelik bir kolana, beton pompasının hortumunu sokmadan 3 metre yükseklikten beton dökülürse segregasyon kaçınılmaz olur. Bu durumun önüne geçmek için kolonlar birer metre yükseklikten kademeli olarak doldurulup vibrasyon işlemi uygulanabilir.
2-) Beton dökülürken vibratör kullanmamak betonun homojen bir şekilde yerleşmeyip ayrışmasına neden olur. Beton dökümünde vibrasyon işlemi yapılması çok önemlidir. ayrıca vibratörü de doğru şekilde kullanmak gerekir. Vibratörünün aşırı kullanımı da zararlıdır.
3-) Donatı (demir) sıklığına uygun olmayan dane çapına sahip beton kullanmak. Örneğin bazı kolon kiriş birleşim yerlerinde donatılar proje gereği sık olmaktadır bu bölgelerde beton dökülürken azami önem gösterilmelidir.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir: