Renault Clio yakıt tüketimi 1.5 dizel

18 Temmuz 2020 Yazarı birimfiyatim.com 2

Renault Clio yakıt tüketimi 1.5 dizel, Renault Clio 1.5 dizel ne kadar yakar? Bu aracın fabrika verileri ile gerçekteki yakıt tüketimi verileri farklılık gösterebilmektedir. Bu durum aracın motor durumu ve kullanım tarzı gibi birçok etkenden kaynaklıdır. Bu aracın fabrika verileri şehir içi yakıt tüketimi 4.0 lt/100km, Şehir dışı yakıt tüketimi 3.2 lt/100km ve ortalama olarak da 3.5 lt/100km yakıt tükettiğini gösterse de gerçek hayatta ortalama 5 litre gibi bir yakıt tüketimi vardır.
Renault Clio yakıt tüketimi, 1.5 dizel, dizelin fiyatı bu yazı yazıldığında 6 TL civarında olduğu için, bu araç 100 km’de yaklaşık olarak 30 TL civarında motorin yakar. Bu konu ile ilgili forumlarda farklı yakıt tüketimi verilerine sahip olduğunu söyleyen araç sahipleri de vardır. Bu farklılık birçok etkene bağlıdır. Örneğin aracın lastiklerinin yeni mi eski mi olduğu bile aracın ne kadar yakacağını etkiler.
Otomatik araçlarda da yakıt tüketimi manuel viteslere göre farklılık göstermektedirler.
Araç periyodik bakımlarını aksatmadan yaptırmak, hem aracın motor ömrünü uzatır hem de yakıt tasarrufu sağlar.

Sizin aracınız ne kadar yakıyor? Bu yazının altında bulunan yorum bölümüne yorum yazarak belirtebilirsiniz.
yeni clio
https://www.renault.com.tr/
Clio modelleri yakıt sarfiyatı konusunda gayet cimri araçlardır. Ülkemizde fazlaca tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden biri de bu konudur. Ülkemizde otomobil fiyatları ve yakıt fiyatları yüksek olduğu için ekonomik araçlar tercih edilmektedirler.