Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

8 Ağustos 2023 Yazarı birimfiyatim.com 0

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 ne kadar, kaç TL? Phaselis’e giriş ücreti 2023 Ağustos ayında 220 TL’dir. Phaselis’te müze kart geçerli mi? Evet müze kartla giriş yapabilirsiniz. Peki Phaselis Koyu’nda denize girilir mi? Evet plajda denize girebilirsiniz. Vatandaşlar bu koyda ağaç altlarında gölgeden faydalanırken, serinlemek için denize girmektedirler. Peki Phaselis sabah kaçta açılıyor? Sabah sekizde açılıyor. Akşam ise 19.15 gibi kapanmaktadır.

Eski Çağ’ın bu ünlü ticaret kenti, üç ayrı limana sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu limanlar sayesinde deniz ticaretiyle zenginleşerek, ayrıcalıklı bir konuma ulaştı. Roma İmparatoru Hadrian tarafından 129 yılında ziyaret edilen Phaselis, ileri mühendislik örneği su dağıtım sistemiyle de ünlü.

phaselis

Zengin çam ormanlarının gölgesinde dinlenen bir sahilde yer alan Phaselis, M.Ö. 690’da Rodoslular tarafında koloni olarak kuruldu. Deniz ticareti kentin en önemli gelir kaynağıydı. Altın taçla karşıladığı Büyük İskender’den sonra çok kez el değiştiren Phaselis, M.Ö. 167’de Likya Birliği’ne üye olup sikkeler bastı.

Bir süre komşu kent Olympos ile korsanların talanlarına maruz kalıp, M.Ö. 43’te Roma egemenliğine girdi. Bu dönem, yeniden yapılanma ve en az üç asır sürecek refahın başlangıcı oldu.

KANALİZASYON VE DRENAJ SİSTEMİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Phaselis, erken dönem su ihtiyacını kuyu ve sarnıçlarla karşılarken, Roma döneminde kuzeydeki bir kaynaktan su kemerleriyle getirerek künk ve kanallarla dağıttı.

Şehrin esas kalıntıları, askeri liman ve güney limanı bağlayan ana caddenin kaldırımlarında yer alıyor. Genişliği 20 metre olan 125 metrelik caddenin kaldırımlarına üçer basamakla çıkılıyor. Ortada bir meydan oluşturan ve düzgün taşla döşenen bu caddenin altında kanalizasyon ve drenaj sistemi var.

Tiyatrosu ve üç adet agorası (meydan) olan şehrin agoralarından biri Bizans dönemine ait küçük bir bazilika kalıntısı barındırıyor. İki hamam kalıntısından küçük olanıysa, Roma hamamı ısıtma sistemi hakkında bilgi veriyor.

Phaselis Örenyerinin Telefon Numarası: 0 242 821 45 06. Adresi: Tekirova Mahallesi 8011 Sokak No:1 Kemer / Antalya