Perde betondan su sızıyor ise ne yapılmalı?

28 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 1

Perde betondan su sızıyor ise ne yapılmalı? Perde betondan su sızıyor ise perde betonun su yalıtımı inşaat esnasında ya hatalı yapılmıştır ya da hiç yapılmamıştır. Toprak altında kalan perde duvarın mutlaka su yalıtımının yapılması gerekir.
Betonun su geçirmemesi için ne yapmalı? İnşaat esnasında perde duvarın dış kısmına su yalıtım örtüsü olan membran yapıştırılarak su izolasyonu yapılır. (membranın çift kat uygulanması gerekir.) Sıvı membranlar da tercih edilebilir. Membranın zarar görmemesi için de membran beyaz köpük levhalarla (esb) kapatılır daha sonra toprak altında kalacak olan perde duvar hafriyatla kapatılır.
Betondan su sızması nasıl önlenir? Yukarıda anlatılan işlem kusurlu ya da hiç yapılmadı ise perde duvarlardan binanın bodrumu su sızıntısı gerçekleşebilir. Bu su sızmalarını önlemek için eğer mümkünse bina dışının perde duvara denk gelen kısmı kazılarak açılır, perde duvar temizlenir ve çift kat membran ile su yalıtımı yapılır. Eğer bina dışında kazı yapma imkanı yoksa bodrum kattaki perde duvarın iç kısımlarına su itici ve küf önleyici yapı kimyasalları ile yalıtım uygulaması yapılır.

perde duvar su yalıtımı

perde duvar su yalıtımı


Su alma problemini gidermenin en sağlıklı yolu temel ve perde duvar su izolasyonunun yapılmasıdır. Normalde bina temelinin çevresine drenaj boruları serilerek temelde biriken su tahliye edilir. Ancak bazı inşaatlarda bu durum dikkate alınmadan imalat yapılmaktadır.
Bazı perde duvar su yalıtımı uygulamalarında perde duvarlara sıvı membranlar sürülerek su yalıtımı da yapılmaktadır bu uygulamada dikkatli yapıldığı sürece iyi bir uygulamadır.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir: