Mütemadi temel mi radye temel mi?

26 Ekim 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Mütemadi temel mi radye temel mi? Radye jeneral temeller genellikle binanın oturacağı zemin dayanımının düşük olduğu durumlarda tercih edilir. Sürekli temel (mütemadi temel) duvarlar için şerit temeline benzer. Tek tek kolonlardan gelen yükler temel plakasına boylamasına uzanan kiriş aracılığıyla aktarılır. Mütemadi temel, zeminin daha iyi olduğu durumlarda radye temel yerine tercih edilebilir. Tabii ki bu tercih, statik hesaplamalara göre yapılır.
Mütemadi temel mi radye temel mi?
Zemin emniyet gerilmeleri ve bina yükü, deprem yükü gibi parametreler sonucunda yapılan statik hesaplama sonucu temel tipine karar verilir. Sürekli temellerde temel kiriş genişlikleri ve donatı tipi, temel zemininin taşıma kapasitesine bağlıdır.
Sağlam zemin bina tabanının çok daha derinlerinde ise, genellikle kazık temel tipi seçilir. Temel tabanın açılan metrelerce uzunluğundaki delikler betonarme ile kapatılarak kazık temeller oluşturulur ve bina yükü sağlam zemine aktarılmış olur.
Zemin homojen değilse ve farklı farklı emniyet gerilmeleri var ise bina temelinde farklı oturmalar meydana gelecektir. Bu durum inşaat mühendisi tarafından göz önüne alınarak statik tasarım yapılır.