Mermer mi granit mi daha iyi?

25 Haziran 2020 Yazarı birimfiyatim.com 1

Mermer mi granit mi daha iyi? Granit ve mermer, gerek yüzey kaplamaları gerekse mutfak tezgahı gibi yerlerde sıklıkla tercih edilen iki doğal taştır. Granit, doğal yapı taşları arasında en sert ve dayanıklı olanlarından biridir. Granitten daha sert bir cisim tarafından çok sert darbelere maruz kalmadığı sürece kırılması söz konusu değildir.

granit-mermer

Soldaki granit, sağdaki mermer.


Cevabı en çok merak edilen suallerin başında, granitin limon, içki veya bünyesinde kimyevi barındıran paklik malzemelerinden etkilenip etkilenmediğidir. Bu açıdan granitin, yapı taşları içerisinde mermer v.b. tezgahlarda kullanılan değişik taşlardan en esas farkı bu alanlardaki dayanıklılığıdır.
Mermer mi granit mi daha iyi?
Mermer, granite göre daha yumuşak bir doğal taştır. Mermerler granite göre yumuşak yapısı ile trafik yoğunluğunun daha az olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Süsleme ve estetik kullanım bakımından mermerin bir adım önde olmasının yanı sıra, dayanıklılıkları, atmosferik şartlar ve çevre kirliliği nedeniyle granit gibi sert taşlar özellikle metro, hava alanları, otobüs terminallerinde, gökdelen ve ticaret merkezlerinin yapımında kullanılmaktadır.
Bu iki doğal taş arasından seçim yapmak zor olsa da, kullanım alanına göre ikisinden biri tercih edilir. Granit tercihi son zamanlarda biraz artış göstermektedir. Ancak maliyet bakımından granit mermere göre daha maliyetli bir taştır.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

https://stoneline.com.tr/tr/dogaltaslar/granit
Görüş ve yorumlarınızı bekleriz.