Mekanik giydirme cephe pozu birim fiyatı 48.680.1002

22 Nisan 2020 0 Yazar: wpntr

Mekanik giydirme cephe pozu birim fiyatı 48.680.1002

Mekanik giydirme cephe pozu birim fiyatı Poz no : 48.680.1002

48.680.1002—-Koyu renkli travertenler (honlu veya cilalı) ile cephe kaplaması yapılması (3x40x80 cm) (mekanik montajlı) (6 cm taşyünü ısı yalıtımlı ve su buharı geçişine açık su yalıtımlı)2020 Fiyatı 345,53 TL

Pozun 2020 Yılı metrekare fiyatı 345,53 TL’dir.
Onaylı projesinde belirtilen koyu renkli 3 cm kalınlığında 40×80 cm travertenlerin temini, mekanik montaj taşıyıcı sistemin yapılması, yalıtımın yapılması ve travertenler ile cephe kaplaması yapılması için gerekli tüm malzeme ve zayiatı, işçilik, araç ve gereç giderleri, inşaat alanındaki yükleme, yatay düşey taşıma, boşaltma, müteahhit kârı ve genel giderleri dâhil 1 m² fiyatıdır.
Travertenlerin arkasına yapılacak yalıtım; Mekanik montaj raylarının atılmasını müteakip cephede 6 cm taşyünü levhaların ısı yalıtım dubeli ile yüzeye tespitinden sonra üzerine su buharı geçişine açık su yalıtım örtüsü uygulanacaktır. Su yalıtım örtüsü birbiri üzerine en az 10 cm binecek şekilde ve ek yerlerinin altından en fazla 10 cm aralıklarla geniş başlı galvanizli çivilerle çakılacaktır. Su yalıtım örtüsü ile oluşturulan tüm bindirmeler (bini çizgisi esas alınmak kaydı ile) cephe çevresinde (alt, üst ve yanlar) ve tüm girinti noktalarında (ankraj vs) çift taraflı akrilik bant ile yapıştırılacaktır. Mekanik Montaj Ankraj Malzemeleri; Dış cephede kullanılacak gövde ankraj elemanları bu iş için imal edilmiş ve üretilmiş orijinal tip olacaktır.

Mekanik giydirme cephe pozu

40/30/3 mm U profil, 50/60x120x3 mm L konsol sıcak daldırma galvaniz, klipsli dubel, civata, somun elektroliz galvaniz, 30x3xY40 mm Z ankraj, ayar kolu, Ø5×50 mm flannşlı pim ve pul paslanmaz çelik AISI 304 olacaktır. Ankraj hem düşey hem yatay yükleri taşıyabilmelidir. Ankrajlarda kullanılacak çelik kalınlığı min. 3 mm, ayar kolları min. M10 olmalıdır. Onaylı projesinde bulunan ölçülere bağlı olarak profil bağlantı elemanları minumum M10x90 dübeller yardımı ile betonarme yüzeye monte edilir. U profiller M10 civata, pul, somun takımı kullanılarak profil bağlantı elemanlarına monte edilecek ve projeye uygun ankraj sistemi M8 civata, pul, somun takımı ile U profillerine bağlanacaktır.
Travertenler; Taşlar delikler fabrikada hazırlanmış olarak şantiyeye gelecektir. Taşlar paslanmaz çelik pimler vasıtası ile saplamalar üzerine oturtulur, pim – delik arasındaki boşluk taş yapıştırıcı ve dondurucu ile doldurulmalıdır. Bir üst sıradaki taş plakası, alt sıradaki pimlere oturtularak üst deliklerden aynı yöntemle sabitlenmelidir. Cephe yüzeyi yatay ve düşey aksları belirleyen iplere uygun olacak şekilde su terazileri, lazerli nivo, şakul ile kontrol edilerek cephe kaplaması tamamlanmalıdır. Cephe kaplaması esnasında kırılan, çatlayan plakların değiştirilmesi, kırık parça kullanılmaması gerekmektedir. Taşlar aynı ocak yerinden temin edilmiş olacaktır. Taşlar ve mekanik montaj ankraj malzemeleri ilgili standartlara uygun olacaktır.
Ölçü: Proje üzerinden mekanik montajlı yalıtımlı cephe kaplaması yapılan yüzey alanı hesaplanır.
Not: 1) İmalattan önce uygulamacı firma tarafından taşların ebatlandırılarak uygulama montaj çizimleri ile mekanik sistemin statik hesapları yapılacak ve idare onayından sonra imalata geçilecektir. Analizde kullanılan mekanik montaj ankraj elemanları minimum kullanılacak ebatlardır. Statik hesap sonucu daha büyük ebatlarda mekanik montaj ankraj elemanları çıkması durumunda statik projeye uygun imalata geçilecek ve analizdeki ebatlar değitirilecektir.
2) Isı kayıp hesabı sonucuna göre; 10.330.1554 rayici değiştirilerek analiz yenilenir.
3) Renk seçimi ve ton farklılıkları için idare onayı alınacaktır.