Mantolama m2 maliyeti 2021 ne kadar?

24 Şubat 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Mantolama m2 maliyeti 2021 ne kadar?

Mantolama m2 maliyeti 2021 ne kadar? Mantolama metrekare maliyeti: 8 cm kalınlıkta expande polistren levhalar (EPS – 16 kg/m³ yoğunlukta) ile dış duvarlarda dıştan ısı yalıtımı ve üzerine ısı yalıtım sıvası yapılması (Mantolama) m2 fiyatı: 94,66 TL’dir. (2021 Yılı) Fiyat Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2021 Yılı Birim Fiyatlar Kitabından alınmıştır. Mantolama fiyatı.
Piyasada farklı fiyatlar olabilir. Yukarıdaki fiyat bilgilendirme amaçlı olarak verilmiştir. Mantolamada kullanılan eps’nin (köpüğün) kalınlığına göre fiyat değişmektedir. Köpük kalınlığı artıkça fiyat artar. Kullanılacak olan eps kalınlığı binanın bulunduğu ilin hangi iklim koşullarında bulunduğuna göre hesaplanan ısı hesabına göre belirlenir. Köpüğün yoğunluğuna göre de kalınlık değişebilir. Örneğin XPS levhaların yoğunluğu daha fazla olduğu için daha ince levha ile yalıtım yapılabilir.

Mantolama uygulamasında taş yünü levhalar da kullanılabilir. Taşyünü levhalar ses yalıtımı için de uygun birer malzemedir. Yapıştırma harcı ile yapıştırılan köpük levhalarının üzerine fileli sıva uygulanır daha sonra estetik mineral sıva yapılır ve boya uygulaması yapılır. Eps ile yapılan mantolama uygulamalarında bina alt eteklerine daha sert ve darbelere daha fazla dayanıklı olan xps levhalar uygulanır. Bina alt eteklerine darbe gelince köpük levhaların çökmemesi için bu işlem uygulanır. Ayrıca köpük levhaları yapıştırma harccı yetersiz kalabileceği için duvarlara dübelleme işlemi yapılır. Bu dübelleme işlemi metrekareye 4 adet olacak şekilde yapılır.(en az)
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:
Şap metrekare fiyatı