Laminat parke neden gıcırdar?

21 Eylül 2020 Yazarı birimfiyatim.com 1

Laminat parke neden gıcırdar? Laminat parkenin altında şap bulunur. Şap kum ve çimento harışımından oluşan düzgün bir yüzey elde etme amaçlı kullanılan bir harç türüdür. Laminat parke altındaki şap imalatının daha ucuz olması için bazı firmalar çimentoyu az katarlar. Gerektiği kadar çimento kullanılmayan şapın yüzeyinde bulunan kumlar serbest kalmaya başlar.
Laminat parke neden gıcırdar? Serbest kalan bu kum taneleri laminat parkenin altında siz üzerine basınca ses çıkarırlar. Bazı durumlarda ise şapın yüzeyi iyice temizlenmeden laminat parke döşenir. İyice temizlenmeyen yüzeyde serbest parçacıklar laminatın altında kalarak sese neden olabilirler. Yürürken parkeden ses gelmesi nedenleri bunlar olabilir.
laminat parke döşenirken

  • Parke altına yukarıda görüldüğü gibi xps denilen yalıtım köpüğü sermek, hem ısı- ses yalıtımı hem de laminatın altından gelecek sesleri engellemede fayda gösterir. Ekonomik olması açısından xps yerine daha ucuz olan şilte serimi de yapılabilmektedir. Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:
  • 1 paket laminat parke kaç metrekare yer yapar?