Kayın kereste özellikleri nelerdir?

22 Mayıs 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Kayın kereste özellikleri nelerdir? Kayın, orta sertlik derecesine sahip bir ağaçtır. Bükülebilir ve esnek bir ağaçtır. Bu özellikleri sayesinde fiziki etkilere dayanımı yüksektir. Kayın kerestesi açık havada dayanıksızdır hemen çürür. Bu tür kereste kururken çatlar. Torna alanında işlemesi zordur ve güçlük çıkartır. Çivi yada vida ile birbirine ve başka bir zemine sabitlemek zordur. Ama tutkalla iyi yapışır. Vernik ve boya tutma özelliği çok iyi olan bir ağaç olarak öne çıkar. Genel kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse ağer; kayın ağacı iyi bir mobilya ağacıdır. Bunun yanı sıra oymalı ahşap işlerinde, enstruman yapımında, kayak ve kızak yapımında, kontraplak sanayisinde, fıçı, makara, ayakkabı kalıbı vs. üretiminde sıklıkla kullanılır.
Kayın kereste özellikleri bakımından Mobilya Alanında mobilya ve mobilya aksesuarları üretiminde tercih edilen bir kerestedir. Boya ve verniklenme işlemleri bu kereste için kolay işlemlerdir. Kayın ağacı ahşap masa ve sandalye ayakları üretiminde tercih edilir. Bu ağaç ülkemizde Kastamonu bölgesinde yetişmektedir. Kayın kereste hammadde olarak bakıldığında çizilmelere karşı dayanıklılığı ile sağlam özellik içeren bir yapıya sahiptir.
Bu özellikleri ile de gayet başarılı işlere kaynaklık oluşturan kayın esas özelliklerine buharlama işleminden sonra kavuşmaktadır. Buharlama işlemi kayın kereste üzerinde var olan etkilerine kalite katabilecek bir işlem olabilmektedir. Yapı itibari ile ne kadar işlem görse de bu kereste seçenekleri mantar oluşumlarına ve böcek ihtiva eden olumsuzluklara sahip olabilmekte buharlama işleminin önceliği keresteyi bu olumsuzluklardan kurtarmak olabilmektedir.

kayın kereste fiyatları