Kavak kereste m3 fiyatları

7 Mart 2020 Yazarı birimfiyatim.com 2

Kavak kereste m3 fiyatları

Kavak kereste m3 fiyatları (TS1264 şartlarını sağlayan kereste) 860 TL’dir. Bu fiyat 2021 Yılı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyatlar kitabından alınmıştır. Piyasada farklı fiyatlar olabilir. Kavak kereste metreküp fiyatları nakliye ve alım miktarına bağlı olarak da değişebilir.
10×10 kereste fiyatları
Kavak kerestesi Özellikleri
YETİŞTİĞİ Bölgeler: Ülkemizin her bölgesinde yetişir. Kavak ağacı Karadeniz ormanlarında da bulunur. Uygun şartlarda hızlı büyür. Birçok yerde korular şeklinde kavak yetiştirilir.
YAPISI: Titrek kavak, Al kavak, Konak kavak, Pramit kavağı ve Kanada kavağı olarak sayabileceğimiz en çok bulunan türleridir. Ağacın gövdesinin tümü dış odun özelliği gösterir. Al kavak göbek yapmaz. Diğer türleri olgun odunlu ağaçlar gurubuna girer. Bütün kavak türleri dağınık gözeneklidir. Yıl halkaları ve damarları belirli görüntü vermezler. Gözenekleri ve öz ışınları çıplak gözle görünmez.
RENGİ:
Cinsine göre beyaz, kırık beyaz, sarımsı beyaz olan kavakta bazen kahverengi göbek oduna rastlanır.
ÖZELLİKLERİ:
Çok yumuşak, kaba ve gevşek yapılıdır. Uygun şartlarda az çalışır, az çatlar, Kolaylıkla kesilir, fakat aletlerin kesici ağızlarını hızlıca köreltir. Tutkalla iyi bağlantı kurar. Yük etkilerine dayanımı zayıftır. İyi boyanır. Zor cilalanır.
AĞIRLIĞI:
Hava kurusu kavağın özgül ağırlığı 0.45gr/cm3 tür.
KULLANIŞLIĞI:
İyi bir körağaçtır. Astar kaplama olarak kullanılır. Resim masası ve plançete vb. yerlerde ve ayrıca kibrit üretiminde, mobilyaların iç bölümlerinde kullanılır. Yapı kerestesi olarak ta değerlendirilir.
PİYASADA:
Masif ve kaplama halinde piyasada satılır. Kerestenin sert ağaç standardına göre ölçülendirilmesi gerekir. Gövde boyutlarına göre ayarlanır. 0.8 – 5 mm arasında değişen kalınlıktaki kaplamaları astar bulunuşu olarak kullanılır.