Kat karşılığı oran nasıl hesaplanır?

25 Haziran 2020 Yazarı birimfiyatim.com 1

Kat karşılığı oran nasıl hesaplanır? Kat karşılığı oranı hesaplanmasını aşağıdaki örnekle açıklayalım:
1000 m2’lik bir arsanın %50’si sizin diyelim. Yapılacak olan binadaki dairelerin ve varsa dükkanların toplam değeri 10.000.000 (on milyon türk lirası) olsun. Sizin alacağınız dairelerin toplam değeri 2.500.000 TL ( iki milyon beş yüz bin türk lirası) olsun.
Yukarıdaki bilgiler ışığında kat karşılığı oranı = (2.500.000 / 10.000.000) / 0.5 = %50 olur.
Kat karşılığı oran nasıl hesaplanır bir de sözel olarak açıklayalım: size düşen dairelerin toplam parasal değeri bölü tüm dairelerin toplam parasal değeri bölü arsanın kaçta kaçı sizdeyse o oran kat karşılığı oranını verecektir.
Kat karşılığı oranları İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde yüksek olmakla beraber daha düşük rantın olduğu şehirlerde kat karşılığı oranları düşük olmaktadır. Bu oranı belirleyen bir faktörde binanın yapılacağı arsanın bulunduğu semtin durumudur. Örneğin Antalya Konyaaltı İlçesindeki kat karşılığı oranı Kepez ilçesinden daha yüksektir.
Kat karşılığı inşaat anlaşması için müteahhit firmayla mutlaka bütün şartları içeren noter onaylı bir sözleşme yapmanız sizin için iyi olacaktır. İnşaat devam ederken inşaatın durumuna göre müteahhit hissesine düşen dairelerin tapu ferağlarını inşaatın geldiği seviye yeterli durumda ise veriniz. Yapı ruhsatı (inşaat ruhsatı) alındıktan sonra müteahhit firmaya kat irtifakının kurulması konusunda uyarınız. İnşaat bitip yapı kullanım izin belgesi alındıktan sonra ise kat mülkiyetine geçilmesi uygun olacaktır.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir: