Kat irtifakı tapusu nedir?

10 Temmuz 2020 Yazarı birimfiyatim.com 1

Kat irtifakı tapusu nedir? Kat irtifakı tapusu, inşaatı başlayacak veya başlamış olan arsa üzerinde her bağımsız bölümün (dairenin veya dükkanın) hissesine düşen arsa tapusu demek. Kat irtifakı, henüz tamamlanmamış bir inşaatta hak sahiplerinin paylarını belirtmek ve göstermek amacı ile hazırlanır.
Kat irtifakı tapusu nedir? Kat irtifakı tapuları, söz konusu inşaat tamamlanıp yapı kullanım izin belgesi (iskan belgesi) alındıktan sonra kat mülkiyeti tapusuna dönüştürülür. Daire alacaklar, alacakları dairenin bulunduğu binanın yapı kullanım izin belgesinin (iskan belgesi) alınmış olmasına ve kat mülkiyeti geçilmiş olmasına dikkat etmelilerdir.
Kat irtifakı tapuları, arsa payları üzerinden paylaştırılmalıdır. Bağımsız bölümlerin (dairenin veya dükkanların) parasal değerleri üzerinden arsa payları belirlenip kat irtifakı tapularını bu şekilde paylaştırmak gerekmektedir.
Bazı uygulamalarda dairenin metrekaresi üzerinden arsa payı paylaşımı yapılıyor. Ancak bu uygulama yanlıştır. Örnek verecek olursak zemin kattaki 100 m2 lik daire ile ara kattaki 100 m2 lik dairenin parasal değerleri aynı değildir. Bu yüzden pahalı olan dairenin arsa payı daha yüksek olmalıdır.