Kağıt Fiyatları ne kadar?

19 Ekim 2018 Yazarı birimfiyatim.com 0

Kağıt Fiyatları ne kadar?

Kağıt Fiyatları ne kadar?
Kağıt sektörü ithalata dayandığı için son günlerde dövizdeki artış sebebiyle kağıt fiyatlarında artış gözlendi. Özellikle tuvalet kağıdı fiyatları vatandaşı şaşırtıyor.
Bir top A4 fotokopi kağıdının perakende fiyatı ortalama 20 -TL’dir. (2018 Ekim)

Tuvalet kağıdı fiyatları ne kadar?

32’li tuvalet kağıtları ortalama 40 TL fiyatları ile satılmaktadır. (2018 Ekim)
 
Ülkemizde kağıt ithalatı için her yıl yaklaşık olarak 3 milyar TL harcanmaktadır. Kağıt geri dönüşümde çok gerilerdeyiz. Atık kağıtların sadece %30’unu geri kazanabiliyoruz. Bu konuda daha özenli olursak kağıt için yapılan harcamaların ve dolayısıyla fiyatlarda bir azalma olacaktır.

Kağıt nasıl yapılır?

Kağıt, genellikle nemli ağaç lifleri veya otların bezlerinden elde edilen selüloz hamurunun preslenmesinin ardından esnek levhalar içinde kurutulması sonucunda elde edilir.
SELÜLOZ(KAĞIT HAMMADDESİ)Selüloz (C6H10O5), bitkilerde hücre yapısının büyük bir bölümünü oluşturan kâğıt, yapay ipek ve patlayıcı maddelerin yapımında kullanılan bir karbonhidrat.
Selüloz bitkinin sert ve kuvvetli olmasını sağlar, otçul hayvanlar selülozu sindirebilirler bunun nedeni ise bağırsaklarında yaşayan simbiyot bakterileri, protozoa türleri ve odun yiyen bazı böcek türlerinin salgıladıkları selülaz enzimidir. Selüloz sanayide cmc adıyla seramik yapımında, boya üretiminde üstün flim yapıcılığı sayesinde ekonomik oluşuylada tercihen kullanılmaktadır.

Kağıt ne zaman bulundu?

Şimdiki manada kağıt yapımı MS 105 yılında Çinliler tarafından bulunmuştur. Ancak XIV. yy dan sonra kağıt yapımı Güney Avrupa’ da başlamıştır (İngiltere XVII.yy da, Amerika’ da 1690′ da ilk kağıt imalatını yapmıştır). Günümüz kağıt üretim teknolojisi, XVIII.yy’ dan itibaren geliştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’ de ilk kağıt üretimi XV.yy’ da Kağıthane’ de; ikincisi XVIII.yy’ da Beykoz’ da üçüncüsü de XIV.yy’ da Yalova’ da başlamıştır. Cumhuriyetle birlikte sayıları hızla artmıştır.

Tuvalet Kağıdı İle İlgili Bir Haber

Daily Mail’in haberine göre, Amerikalıların kabarık ve çok katlı yumuşak tuvalet kağıdına merakı, her yıl binlerce ağacın ABD pazarı için kesilmesi anlamına geliyor. Ülkedeki tuvalet kağıdının yüzde 98’inin bakir ormanlardan geldiğine dikkat çekiliyor.
Bunun yanı sıra selüloz yapımında kullanılan kimyasallar yüzünden havaya zehirli duman salınıyor.
Avrupa’da ise tuvalet kağıdının yüzde 40’ı geri dönüşümlü ürünlerden üretiliyor.
Tabii Kaynaklar Savunma Konseyinden bilim adamı Allen Hershkowitz, “Bu, üç saniyeden az zamanda kullanıp attığımız bir ürün, ama bu ürünün ağaçtan imal edilmesinin ekolojik sonuçları çok büyük” dedi.