İşsiz inşaat mühendisi ne yapmalı?

18 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

İşsiz inşaat mühendisi ne yapmalı?

İşsiz inşaat mühendisi ne yapmalı? Öncelikle şunu belirtelim: inşaat mühendisleri saha kalfası gibi çalışmak istemiyor, mesleğini ifa etmek istiyor.
İnşaat mühendisliği bitti mi? Mühendislik Fakültelerinin İnşaat Mühendisliği Bölümünden her yıl yaklaşık olarak 10.000 öğrenci mezun oluyor. Peki inşaat sektörünün bu kadar mühendise ihtiyacı var mı? İşsiz inşaat mühendisi sayısı her geçen gün artmaktadır.
Son günlerde yaşanan ekonomik daralma, istihdamı büyük ölçüde inşaat sektörüne bağlı olan ülkemizde işsizliğe neden olmaktadır. Daralan ekonomi, inşaat sektörünün de daralmasına neden olmaktadır. İnşaat mühendisleri de bu daralmadan nasibi alıp iş bulamaz duruma gelmiştir. Özel sektörde iş bulamayan inşaat mühendisleri kamuya atanmak için çaba gösterse de son yıllarda önemli kurumlar KPSS ile merkezi alım yapmak yerine mülakatla mühendis almaya başladığı için kamuya atanmak da çok zorlaşmıştır.
inşaat mühendisliği
Peki KPSS’ den 90 puan alıp atanamayan, özel sektörde de iş bulamayan inşaat mühendisi ne yapmalıdır? Ekonomik durumu elveriyorsa yurt dışında yüksek lisans yapma fikrini değerlendirebilir. Ekonomik durumu elvermiyorsa ve illa mesleğimi yapacağım diyorsa yabancı dilini ve bilgisayar programları kullanım becerisini geliştirme yönüne gidebilir. Mesleğimi yapmasam da olur diyorsa, farklı sektördeki satış, satın alma departmanlarına başvurabilir. Bazı firmalar bu departmanlarında mühendis çalıştırıyor. Memur olma fikrine sıcak bakıyorsa, KPSS’ ye hazırlanıp zor da olsa kamuya atanmaya çalışabilir. En önemlisi de umudunu kaybetmemelidir ve mücadelesine devam etmelidir.