İnşaat kumu fiyatları ne kadar? 2020

25 Nisan 2019 0 Yazar: wpntr

İnşaat kumu fiyatları ne kadar? 2020

İnşaat kumu fiyatları 2020
Kaba kum fiyatları 55 ila 60 lira arasında değişmektedir. Şap kumu fiyatları 65 ila 70 lira arasında değişmektedir. Şehir ve nakliye durumuna göre fiyatlarda değişiklik olabiliyor.

Kum nasıl oluşur?

Sert kayalar ve taşlar rüzgar, yağmur yada donma hareketleri sonucu ufalanarak çok küçük parçalara ayrılır. Bu parçaların topluluğuna kum denir.
Kum, kayaları meydana getiren mineral taneciklerinden oluştuğu için tüm bu mineraller kumda da bulunur.Kumda bulunan temel mineral kuvarstırBu mineral çok sert ve bereketlidir. Bazı kumların neredeyse %99 u kuvarslardan oluşur. Kumda bulunan diğer mineraller feldispat, kalsit, mika taşı, demir cevheri ve az miktarda da lal taşı şeffaf taşlardır.
Kumlar genelde deniz ve nehir kenarlarında bulunur. Kumların insanlar üzerinde etkisi oldukça fazladır. Deniz kumunu insanların stresini büyük ölçüde azaltmaktadır.

İnşaat kumu fiyatları 2019

İnşaat kumu fiyatları 2019


 
Şap yapılması pozu birim fiyatı için aşağıdaki yazımıza bakınız:
https://birimfiyatim.com/y-27-583-sap-pozunun-2019-yili-metrekare-birim-fiyati/
Aşağıdaki linkte kum işi yapan bir firmaya ait web sitesidir:
http://www.sonmezleryapimarket.com/insaat-kumu/
Betonlarda kullanılan kumların kalitesi çok önemlidir. İçeriğindeki su oranları da dikkate alınmalıdır. Kum ince bölünmüş kayaç ve mineral parçacıklardan oluşmuş doğal bir taneli malzemye denir. Jeologlar tarafından kullanıldığı gibi, kum parçacıkları 0.0625mm (ya da 1 / 16 mm veya 62.5 mikrometre) 2 milimetreye kadar çap aralığında. Bu aralığın büyüklüğü bir birey parçacık bir kum tanesi denir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, kum sık büyüklüğüne göre beş alt kategoriye ayrılır: -, ince kum çok ince kum (⅛ mm çapında 1 / 16) (⅛ mm – ¼ mm), orta kum (¼ mm – ½ mm) , kum (½ mm – 1 mm) kaba ve çok kaba kum (1 mm – 2 mm). Bu ölçülerin Krumbein phi ölçekli dayalı olduğu mm büyüklükte Φ =-log tabanı 2 boyutu. Bu ölçekte, kum Φ değeri tam sayı de alt kategoriler arasında bölünmeler ile, 4 -1 arasında değişir.