Hidrolik kireç nedir? Nasıl üretilir?

23 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Hidrolik kireç nedir? Nasıl üretilir?
Hidrolik kireç (su kireci) Portland çimentosunun bulunuşundan önce önemli bir çimentoya benzer malzemeydi.
Ancak koruma (restorasyon) çalışmaları dışında artık çok az kullanılıyor. İyi hidrolik kireç üretimi aşağıdaki gibidir:
Hidrolik kirecin kullanımındaki düşüşle birlikte az sayıda kalifiye üretici kalmıştır ve yeni üreticilerin genellikle gerekli beceriler sıfırdan öğrenmesi gerekmektedir. Hidrolik kireç kısmen su ile reaksiyona girerek sertleşir ve böylece sertleşen diğer kireç türlerinden farklıdır. İçeriğinde %10-25 oranında kil bulunduran kalker taşının pişirilmesiyle elde edilir.

Hidrolik kireç nedir?

Hidrolik kireç nedir?


Bu pişirme işlemi sırasında oluşan sönmemiş kireç silis ve alüminle birleşir. Bu sayede elde edilen kireç ufak parçalar halinde olup dikalsiyumsilikat (2 CaOSiO2)’tan ibarettir. Toz haline getirme işlemi, su ile işleme tabi tutularak yapılır, yani öğütülenemez. Suda söndürerek toz haline getirmek için kirecin içinde en az %10 oranında CaO olması gerekir.
Bu şekilde elde edilen kireç su içerisinde erimez, katılaşıp sertleşebilir. Bu yüzden su içindeki yapılarda kullanılabilir. Su kirecinin yapılarda kullanılmasıyla elde edilen yararlar, hava kirecinin kullanılmasıyla elde edilen yararların aynısıdır. Su kirecinin üst tarafı ise hava kirecinden daha yüksek mukavemete sahip olup, suda sertleşebilmesidir. Su kirecinin 28 günlük basınç mukavemeti 20-250 kg/cm² arasındadır.
Hidrolik kirecin ana kullanımı horosan harcı yapımıdır. (restorasyon uygulamalrı) Çimento kullanılmayan harçlarda bağlayıcı malzeme olarak kullanılır. Nefes alma özelliği sayesinde tarihi binaların onarımında sıka kullanılır.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

İngilizce kaynak