Hayattan zevk alamamak – majör depresyon

23 Ekim 2023 Yazarı birimfiyatim.com 0

Hayattan zevk alamamak – majör depresyon

Hayattan zevk alamamak – majör depresyon konusunu dair bir takım teorileri bu yazımızda sizlere sunuyoruz. “Hayattan zevk alamamak” kişinin herhangi bir büyük problemi olmamasına rağmen yaptığı hiçbir aktiviteden keyif alamaması durumunu ifade eder. Bu durumda olan kişinin yaşam enerjisi yok denecek kadar azdır. Kişi sürekli uyumak ya da yatakta kalmak istemektedir. Bu durumun baş şüphelisi dopamin adı verilen bir moleküldür. Dopamin, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinir. Peki nedir bu dopamin ve hayattan zevk almayla ilgisi nedir?

Dopamin’in hayattan zevk almayla ilgisi nedir?

hayattan zevk alamamak

Dopamin, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinir. Aslında, dopamin hormon olarak işlev görebilen bir moleküldür. Teknik ve latince ifadelerden arındırarak tarif edersek: dopamin yaşam iksiridir. Eksikliğinde kişinin bütün hayatını felce uğratır. Bazı kişilerde kalıtsal olarak bu molekülün üretimi problemlidir. Sağlıklı bireyler, bir işi tamamladıklarında, spor yaptıklarında, yemek yediklerinde vb. aktiviteler sonucunda yeterli miktarda dopamin salgılarlar. Bu kişilerin motivasyonu, dikkatleri, ve yaşam enerjileri normal seviyelerdedir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi bazı kişilerde bu gibi aktiviteler sonucunda yeterli dopamin salgılanmaz. Bu kişilere sorulduğunda yaptıkları hiçbir şeyden keyif alamadıklarını söylerler. Hatta bu kişiler yaşadıkları kötü olayları, sağlıklı kişilere göre çok  daha zor atlatırlar. Halihazırda hiçbir şey keyif vermezken, üstüne kötü olaylar yaşayan kişinin dünyası başına yıkılmıştır.

Yukarıda anlatılan durum majör depresyonu işaret ediyor. Bu durumda olan kişilerin hiç vakit kaybetmeden psikiyatrik destek almaları gerekir. Ancak hiçbir eyleme girişme gücünü kendinde bulamayan birine kalk doktora git demek de anlamsızdır. Peki majör depresyonda olan biri nasıl doktora başvuracak? Burada kişinin ailesine ya da yakın çevresine büyük iş düşüyor. Kişi kendisi tedavi için psikiyatriste gidemiyorsa, ailesi veya yakın çevresi kişiyi bir psikiyatriste götürmelidir.

Majör depresyonda olup bu durumdan kurtulmak için hayatın faydasız bölümüne sapanlar vardır. Bu kişiler dopamin salgılamak için şu gibi bağımlılıklar edinirler: alkol bağımlılığı, kumar bağımlılığı, vb. Çünkü bu gibi bağımlılıklar beynin ödül bölgesini uyararak dopamin salgılanmasına neden olur. Ancak alkol gibi uyaranlar vücuttan çıktıktan sonra, alkol almadan önceki durumun çok daha kötüsü yaşanır ve bu durumdan kurtulmak için daha fazla alkol alınmasıyla sonuçlanır.

Hayattan zevk alamamak kaderiniz mi?

Elbette değil. Sonuçta bu durum beyin kimyasındaki anormalliğin sonucu gelişen bir durum. Bu berbat durumdan kurtulmak için bir uzman psikiyatri doktorundan yardım almalısınız. Gerek ilaç tedavisi gerek terapi yöntemi size yardımcı olur. Herkese geçmiş olsun. Sağlıklı günler dileriz.

Yukarıda anlatılanlar sağlık tavsiyesi değildir. Uzman bir doktordan görüş almadan hiçbir şey yapmayınız.