Güncel Hazır Beton Fiyatları Ne Kadar?

25 Ekim 2018 0 Yazar: birimfiyatim.com

Güncel Hazır Beton Fiyatları Ne Kadar?

Güncel Hazır Beton Fiyatları Ne Kadar? Sorunun cevabı çokça değişti.
C 20/25 hazır betonunun pompalı dökümü dahil m3 fiyatı 170 TL + KDV yani yaklaşık olarak 200 TL’dir. Ancak bu fiyat şehirden şehre değişebilir. Beton miktarına ve nakliyenin uzaklığına bağlı olarak da değişebilir. Bu fiyat 2018 yılı Ekim ayı içindir. Gelecek aylarda fiyat istikrarı sağlanır mı sağlanmaz mı ekonomik gelişmeler doğrultusunda görülecektir.
Beton mikserleri 8 ila 14 m3’e kadar beton taşıyabilirler. Beton dökümünde en çok dikkat edilmesi gereken durum: hazır beton santralinden gelen betona işçiler tarafından su eklenmemesidir. Beton dökümünü kolaylaştırmak için betona su karıştırmak betonun dayanımını düşürmektedir. Bu duruma kesinlikle izin verilmemelidir.
Beton prizini alırken ortama ısı çıkışı olur bu da rötre çatlaklarına sebep olur. Bu durumu engellemek için taze betonun kür şartları yani bakımı gerekmektedir. Islak örtüler ya da sulama çözüm olabilir.
Beton dökülürken pompa hortumu çok yüksekten tutulmamalıdır. Yüksekten düşen betonda ayrışmalar olur yani segregasyon denilen durum ortaya çıkar. Ayrıca uygun şekilde vibratör kullanarak betonun homojen bir şekilde kalıba yerleşmesi sağlanmalıdır. Kalıplarda pas payları projede belirtilen mesafeleri sağlamalıdır. Pas payı sağlamayan betonda donatılar korozyona (pas) maruz kalır.
Beton dökülürken nakliye problemi yaşanmamalıdır. Bir mikser döküp sonraki mikseri bir saat sonra dökmek betonda soğuk derzlere neden olur, bu da istenmeyen bir durumdur. Bu durumu engellemek için beton dökümünde ara verilmemeli ve süreklilik sağlanmalıdır. Aksi takdirde betonda katmanlar oluşur.
5 dercenin altında beton dökümü sakıncalıdır. Gerekli önlemler alınmadan 5 derecenin altında beton dökümü yapılmamalıdır. Tünel kalıpla 5 dereceninin altında yapılan dökümlerde tünel kalıp altlarında ısı kaynakları kullanılmaktadır. Kalıp üstlerinde de koruyucu örtüler kullanılmaktadır.
Beton dökümü teknik elemanlarca kontrol edilmelidir, işçiler gerekli eğitimi almalıdırlar. Beton dökümü ihmale gelmeyen bir konudur. Can güvenli söz konusu olan bir iştir. İmalatın bütün kademelerinde bütün çalışanlar azami dikkati göstermeli ve teknik şartlar altında imalat yapılmalıdır. Sonuçta ülkemiz deprem kuşağında yer alan bir ülkedir. Deprem sonrası yaşanabilecek acılar göz önüne alındığında imalat esnasında gösterilecek özenin ehemmiyeti yadsınmamalıdır.
İyi çalışmalar…
Güncel Hazır Beton Fiyatları Ne Kadar?