Göz migrenini ne tetikler?

31 Mayıs 2022 Yazarı birimfiyatim.com 0

Göz migrenini ne tetikler?

Göz migrenini ne tetikler? Retinal migren (göz migreni) ya gözün ya da optik sinirin hipoperfüzyonu
nedeni ile görülmektedir. Hipoperfüzyon, kan akışının azalması veya kesilmesi anlamına gelir. Son 72 saatte baş ağrısı atakları (tedavi edilmemiş veya başarısız tedavi edilmiş) Baş ağrısı esnasında, bulantı ve/veya kusma ile fotofobi ve fonofobiden en az birinin olması, göz migrenini tetikleyebilir. Retinal migren, migren hastalığının bir alt grubudur. Retinal migren tanım olarak; migren baş ağrıları ile birlikte veya migren hikayesi olan bir hastada eş zamanlı görülebilen geçici monooküler görme bozuklukları ile seyreden bir durumdur.

Göz migrenini de diğer migren gibi şu durumlar tetikleyebilir: Yorgunluk, öne eğilme, stres, mental gerginlik, uykusuzluk, aşırı ışık, ses, gürültü ve fiziksel aktivite gibi durumlar.

Migren nasıl başlar? 

Bir migren atağında başlıca dört dönem bulunmaktadır. Bunlar; baş ağrısından saatler veya günler önce ortaya çıkan prodrom fazı, baş ağrısının hemen öncesinde yer alan aura fazı, baş ağrısı fazı ve baş ağrısının iyileşme fazı. Migrenin dört fazında da ortak olan çeşitli kognitif ve fiziksel belirtiler birbirine benzer oranlarda bildirilmiştir. En sık görülen öncü belirtiler yorgunluk, bitkinlik hissi, konsantrasyon güçlüğü ve ense sertliğidir. Migren atakları serebrovasküler hastalıkları taklit eden farklı klinik bulgularla da kendini gösterebilmektedir. Acil servislere her gün baş ağrısı şikâyeti ile birçok hasta başvurmakta, bu başvuruların da büyük bir kısmını migrene bağlı baş ağrıları oluşturmaktadır.

Ortopedi tırnak batmasına bakar mı?

 

İlgili aramalar:

Göz migreni ilacı
Göz migreni tedavisi
Auralı göz migreni belirtileri
Auralı göz migreni tedavisi
Göz migreni bitkisel tedavi
Göz migreni belirtileri
Göz migreni yaşayanlar
Göz migreni için hangi doktora Gidilir