Geomembranın farkı nedir? Özelliklikleri nelerdir?

20 Kasım 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

Geomembranın farkı nedir? Özelliklikleri nelerdir?

Geomembranın farkı nedir? Özelliklikleri nelerdir? Geo kelimesi jeolojik kelimesini tanımlar yani yer – zemin anlamında kullanılmaktadır. Bu kelimeden anlaşılacağı gibi geomembranlar (jeomembranlar) genellikle toprak altında kullanılan yalıtım örtüleridir. Geomembranlar genel olarak 1.5, 1.8 ile 2.0 mm net kalınlıkta ve 1.05, 1.50 ile 2.10 m x 20 m rulo ebatlarındadır. Geleneksel bitümlü örtü sistemlerinden (normal membran) farklı olarak tek kat uygulanır.
Her ne kadar çok ince olsa da yırtılma, delinme ve çekmeye dayanımı yüksektir. Sıcaklık değişimlerinde boyutsal stabilitesini korur, UV dayanımlıdır.
Standart geomembranla  ECB geomembran arasındaki en önemli fark: yapısal olarak yaşlanmaması ve özelliklerini kaybetmesidir. Yani yapının ekonomik ömrü boyunca işlevini kaybetmez. Geomembran UV ışınlarına dayanımlıdır, bitümlü geomembran UV ye dayanımlı değildir, ancak arduaz tabakalı olan tiplerinin UV ye karşı direnci olmakla birlikte, arduaz tabakasının aşınması ile birlikte o direnç de kırılmaya başlar.

Jeomembran

Jeomembran


Aşağıda geomembran uygulamasının birim fiyatını bulunduğu linke göz atabilirsiniz.
https://birimfiyatim.com/15-260-1004-jeomembran-su-yalitimi-yapilmasi-birim-fiyati-2019/
https://www.ahed.com.tr/pvc-geomembranlar/