En yüksek kule vinç kaç metre?

31 Mayıs 2020 2 Yazar: wpntr

En yüksek kule vinç kaç metre? Suudi Prens El-Velid bin Talal’ın dünyanın en yüksek binasını yapmak istemesi üzerine 1.000 metre yüksekliği geçecek olan Cidde Kulesi inşaatına başlanmıştır. Bu kulenin yapımında dünyanın en gelişmiş kule vinçleri kullanılmaktadır.
Üç adet Liebherr 280 HC L luffing pergel vinç, Kingdom Tower’ın (Jeddah Tower – Cidde Kulesi) yan kanatlarını inşa edecek. Bu vinçler binanın dışına demirlenecek ve yaklaşık kanca yüksekliklerine ulaşacaktır.  En yüksek kule vinç kaç metre? Bu projede kullanılan vinçlerin yükseklikleri 400 m’dir. 

cidde kulesi inşaatı

Cidde Kulesi


Kule vinç nasıl yükseltilir? Liebherr 357 HC-L luffing pergel vinci, binayı yaklaşık 1000 m yüksekliğe yerleştirecektir. Bu yüksekliğe ulaşmak için önce merkezi binada kendi başına havaya tırmanmak zorunda kalacak.
Bu muazzam yüksekliklere ulaşmak için vinçlerin birkaç tırmanma aşamasında yukarı doğru hareket etmesi gerekecektir. Bu amaçla, binanın gökyüzü terasında veya binanın dışına monte edilmiş çeşitli konsol platformlarında konumlandırılacaktır. Kingdom Tower sahasındaki kule vinçler birbirini dikecek ve sökecek.
Krallık Kulesi’nin inşası uluslararası öneme sahip prestijli bir projedir. Vinçlerin güvenilirliği ve vinç lojistiği, projenin bir bütün olarak başarısında önemli bir faktördür. Yüklenicinin diğer projelerde Liebherr vinçleri ile bugüne kadar sahip olduğu iyi deneyim, Kingdom Tower’da kullanımlarının ana nedenlerinden biriydi. Örneğin, iki 280 HC L vinç, Suudi başkentindeki bir projede, çok vardiyalı bile olsa, büyük güvenilirlikle çalıştı. Bu proje Riad’ın kuzeyinde Kral Abdullah Finans Bölgesinde CMA Kulesi’nin kurulmasıydı.
Krallık Kulesi, dünyada 1.000 m’den daha yüksek olan ilk yapı olacaktır. Ayrıca 630 m yükseklikte şimdiye kadarki en yüksek ziyaretçi görüntüleme platformuna sahip olacak. 170 katlı gökdelen, Suudi Arabistan’daki Cidde’nin kuzeyinde yer alan “Kingdom City” kentsel gelişim projesinin bir parçasıdır.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

Liebherr vinç sitesi