Eloksallı alüminyum nedir?

22 Haziran 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Eloksallı alüminyum nedir? Eloksal, alüminyum malzemenin ömrünü uzun tutmak için özel bir yüzey kaplamasıdır ve elektrokimyasal birkaç işlemden sonra elde edilir.  Eloksal tabakası aşınmaya karşı bir direnç oluşturur ve sert bir yüzey elde edilmesine olanak sağlar.
Eloksallı alüminyum nedir? Normal şartlarda alüminyum üzerinde meydana gelen oksit tabakasının kalınlığı 1-2 mikron arasında iken, eloksal işlemi ile bu değer 10-25 mikrona kadar çıkar ve dekoratif görüntü yanında malzemenin korozyona karşı direnci de arttırılmış olur.
Alüminyum profiller asitli bir elektrolit içerisine anot olarak daldırılır. Anot ile katot arasına belli bir gerilim (doğru akım) tatbik edilir. Elektroliz dolayısıyla profilin yüzeyinde bir oksit tabakası oluşur. Bu tabaka cam gibi saydamdır ve alüminyumu korozyondan koruyan bu tabakadır.
Profiller anodikoksidasyon elektrolitine daldırılıp elektrik verilmeden önce bir dizi kimyasal işlemlerden geçirilir. Bu işlemler;

  • Yağ alma
  • Kostikleme
  • Nötralizasyon
  • Anodikoksidasyon (eloksal)
  • Tespit işlemi

Alüminyum parçalara gerekiyorsa polisaj yapılır. Polisaj yapılmadan da doğrudan eloksal banyosuna anot olarak daldırılabilir. Bu durumda katot olarak yanlara kurşun plakalar konur.