İnce sıva – derz kumu metreküp m3 fiyatı 2022

18 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

İnce sıva – derz kumu metreküp m3 fiyatı 2022

İnce sıva – derz kumu metreküp m3 fiyatı 2022 yılı için piyasada ortalama 150 TL civarındadır. Peki kum nasıl oluşur? Kum tanecikleri kayaçların rüzgâr ya da su gibi bir dış etkiyle aşınması sonucu oluşur. Boyutları genellikle 0,05 milimetre ile 2 milimetre arasında değişir. Kum taneciklerinin rengi ve boyutları oluştukları kayacın yapısı hakkında önemli bilgiler verir.
Kum taneciklerinde en yaygın bulunan mineral kuvarstır. Saf kuvars renksizdir. Ancak mineralin oluşumu sırasında içine hapsolan başka maddeler farklı renklerde kuvars türlerinin oluşmasına neden olur. Kum taneciklerinin yapısında yüksek miktarda bulunan diğer bir madde olan kalsiyum karbonat şeffaf ve beyazdır. Yine kumun yapısında büyük oranda bulunan minerallerden feldspat kum taneciklerinin açık kırmızı-kahverengi renkte görünmesine neden olur. Siyah kum tanecikleri ise volkanik kayaçların aşınmasıyla oluşur. Dolayısıyla kum taneciklerinin rengi bileşimiyle yakından ilişkilidir.

Kum boyuta göre beş alt kategoriye ayrılır: çok ince kum (1⁄16 – 1⁄8 mm çap), ince kum (1⁄8 mm – 1⁄4 mm), orta kum (1⁄4 mm – 1⁄2 mm), kaba kum (1⁄2 mm – 1 mm) ve çok kaba kum (1 mm – 2 mm).