Elenmiş yıkanmış kum metreküp m3 fiyatı 2020

18 Nisan 2020 0 Yazar: wpntr

Elenmiş yıkanmış kum metreküp m3 fiyatı 2020

Elenmiş yıkanmış kum metreküp m3 fiyatı 2020, Yıkanmış ve elenmiş kumun 1 metreküp fiyatı 24,73 TL’dir. (bu fiyat KGM 2020 yılı birim fiyatlarından bilgilendirme amaçlı olarak alınmıştır.) Piyasada farklı fiyatlar olabilir.
Kum tanecikleri kayaçların rüzgâr ya da su gibi bir dış etkiyle aşınması sonucu oluşur. Boyutları genellikle 0,05 milimetre ile 2 milimetre arasında değişir. Kum taneciklerinin rengi ve boyutları oluştukları kayacın yapısı hakkında önemli bilgiler verir.
Kum taneciklerinde en yaygın bulunan mineral kuvarstır. Saf kuvars renksizdir. Ancak mineralin oluşumu sırasında içine hapsolan başka maddeler farklı renklerde kuvars türlerinin oluşmasına neden olur. Kum taneciklerinin yapısında yüksek miktarda bulunan diğer bir madde olan kalsiyum karbonat şeffaf ve beyazdır. Yine kumun yapısında büyük oranda bulunan minerallerden feldspat kum taneciklerinin açık kırmızı-kahverengi renkte görünmesine neden olur. Siyah kum tanecikleri ise volkanik kayaçların aşınmasıyla oluşur. Dolayısıyla kum taneciklerinin rengi bileşimiyle yakından ilişkilidir.

kum