Duvar boyası neden soyulur dökülür?

16 Eylül 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Duvar boyası neden soyulur dökülür? Duvar boyasının duvara iyice tutunması için bazı şartlar gereklidir. Örneğin sıvalı bir yüzeye boya yapmadan önce boya astarı sürülür. Boya astarı duvar boyasının duvara iyi yapışmasını sağlar. Eğer boya astarı uygulanmadan duvar boyanmış ise duvar boyası zamanla soyulup dökülebilir. Boyanın bir diğer dökülme soyulma nedeni ise duvarın nem alması olabilir.
Duvar nem alırsa duvarın içine giren su zamanla buharlaşıp ya da sıvı halde duvardan dışarı çıkabilir, duvardan dışarı çıkarken de duvar boyasını kabarmasına neden olur. Bu durumda duvar boyasının soyulmasıyla sonuçlanır.
Duvar boyası neden soyulur? Önceden boyalı bir duvar tekrar boyanmış ise bu iki boya katmanı bazı durumlarda birbirlerine tutunamazlar ve yeni boya soyulup dökülebilir. Bu durumun önüne geçmek için eski boyanın zımparalanıp pürüzlü hale getirilmesi gerekir ki yeni yapılacak boya yüzeye iyice tutunabilsin.

Duvar boyasının uygulanacağı yüzeyin yağdan kirden arınmış olması gerekir. Alçı gibi pürüzsüz bir yüzey boyanacaksa boya astarı uygulaması yapılması çok daha iyi olacaktır. Dökülme ve soyulma gibi problemler bazen de boyanın fazla inceltilip kullanılmasından kaynaklanabilir. Örneğin su bazlı bir duvar boyasına gerekenden fazla su karıştırırsanız uyguladığınız boya zamanla dayanımını yitirip soyulup dökülebilir.