Dış cephe mantolama nasıl yapılır?

3 Mayıs 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Dış cephe mantolama nasıl yapılır? Öncelikle binanın dört tarafına iş iskelesi kurulur. (ya da asansörlü iskele kullanılır.) İş iskelesi tam güvenlikli olmalıdır. (iş kazalarına sebebiyet vermemek için) İskele kurulduktan sonra binanın ısı hesabına göre seçilen dış cephe mantolama malzemesi (eps, xps, taşyünü vb.) binaya getirilir.

mantolama-ve-ısı-yalıtımı

Dış cephe mantolama nasıl yapılır?


Öncelikle binanın alt kısımları daha sert bir malzeme olan xps ile kaplanır. Isı yalıtım levhaları dış cepheye yapıştırma harcı ile yapıştırırlar. Isı yalıtım levhaları duvara yapıştırılıp kuruduktan sonra duvara matkapla delikler açılarak dübellenirler. Bu iş için üretilen mantolama dübelleri vardır.
Bütün cephe ısı yalıtım levhaları ile kaplanıp dübellendikten sonra ısı yalıtım levhalarının sıvanması gerekir. Bu sıvama işlemi fileli olmalıdır. Bu iş için üretilmiş sıva fileleri mevcuttur. Bina köşelerine alüminyum ya da pvc köşe profilleri ile sıvama işlemi yapılır. Köşe profilleri pencere ve kapı merkezlerine de uygulanır. Bu sıva hazır sıva ile yapılır. (tamir harcı vb.) Sıva işlemi bittikten sonra üzerine dekoratif mineral sıva yapılabilir. Bu dekoratif miberal sıva hızlı koruyan bir sıva türü olduğu için sıva işlemi bir kerede bitirilmelidir yoksa ek izleri kalabilir.
Mineral sıva işlemi bittikten sonra seçilen dış cephe boyası ile bina boyanır ve mantolama işlemi bitmiş olur.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir: