Citreon jumper kaç litre yağ alır? Motor yağı hangisi?

13 Ekim 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Citreon jumper kaç litre yağ alır? Motor yağı hangisi? Jumper 2.2 HDI yaklaşık olarak 6,5 litre motor yağı alır. Jumper 2.0 Blue HDI kuru ikmal yağlayıcı kapasitesi 7,5 litredir.
Citreon jumper kaç litre yağ alır? Motor yağı hangisi? Citreon jumper 0W/30 numara motor yağı kullanır. Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

MADENİ YAĞLARIN GÖREVLERİ:
En mükemmel şekilde üretilmiş parçaların yüzeylerinde bile tam bir düzgünlük ve parlaklık sağlanamaz. Yüzeyde asperit adı verilen, çok küçük ve ancak mikroskopla görülebilen girinti ve çıkıntılar vardır. İki kuru yüzey birbirine temas ettiğinde, bu girinti ve çıkıntılar yüzeylerin hareketine karşı direnç gösterir. Bu dirence “sürtünme” denir. Yağlayıcıların esas görevi, yüzeyler arasındaki bu sürtünmeyi azaltmak, birbirleriyle temas halindeki yüzeyler arasında film tabakası oluşturarak iki katı cismi birbirinden ayırmak ve parçaların kolay hareketini sağlamaktır.
Madeni Yağların Elde Edilişi :
Ham petrolün rafinerilerde işlenmesi ile elde edilen ürünlerinden biri olan mineral(Madeni) yağlar, tekrar özel işlemlerden geçirilerek, madeni yağların ham maddesi olan baz yağlar elde edilir. Bu yağlar, viskozitelerine göre sınıflandırılır. Tüm madeni yağları, doğrudan elde etmek mümkün değildir. Madeni yağlar, değişik viskoziteli baz yağlara, üründen beklenen özelliklere göre seçilen, çeşitli katkı maddelerinin karıştırılmasıyla elde edilir.
Piyasada çeşitli marka ve cinslerde madeni yağ satılmaktadır. Ancak tüm madeni yağların hammaddesi aynı olduğuna göre, bu yağlar arasındaki fark nedir?
Bunun iki nedeni vardır:
1. Kullanılan baz yağların kimyasal özelliklerinin farklı olması
2. Kullanılan katıkların cinsi ve miktarının farklı olması
Yukarıda verilen motor yağı verileri bilgilendirme amaçlı olup kesinlik teşkil etmezler.
https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/home.html