Çatı membran uygulaması nasıl yapılır?

18 Ağustos 2020 1 Yazar: wpntr

Çatı membran uygulaması nasıl yapılır? Çatı su yalıtımı nasıl yapılır? Öncelikle membran çeşidimizi ihtiyacımıza göre belirlememiz gerekir. Örneğin İç Anadolu gibi kışın soğuk olan yerlerde -20 derece soğukta bükülmeli, 3 mm kalınlıkta elastomer esaslı, polyester keçe taşıyıcılı polimer bitümlü örtü (membran) seçilebilir.
Çatı membran uygulaması nasıl yapılır? Çatımız ahşap oturtma çatı ise çatı kaplama tahtası üzerine membranla su izolasyonu yapılabilir. Membran, saçak çizgisine paralel olarak ve birbiri üzerine en az 10 cm binecek şekilde serilir, ek yerlerinin altından en fazla 10 cm aralıklarla geniş başlı galvanizli çivilerle (Geniş başlı galvanizli çivi (ts 155) (shingle çivisi) çakılır ve ek yerlerinin şalümo alevi ile yapıştırılır.

Çatı su yalıtımı nasıl yapılır? İlk olarak çatıda çalışabilmek için iş güvenliği tedbirlerine tamamen uymak gerekir. Membran uygulamasını yapacak olan kişi kendini çatıdaki sabit bir yere emniyet kemeri ile bağlamalıdır.
Membran nasıl yapıştırılır? Membran şalümo denilen tüp gazla çalışan bir aletle yapıştırılır. Bu alet alev veren bir alet olduğu için dikkatli çalışmak gerekir. Şaloma da denilmektedir. Büyük bir pürmüze benzer.
Teras çatılarda membran yalıtımı yapılmak istenirse. Normal siyah emmbran uygulaması bittikten sonra, arduazlı (kumlu) membran ile bir kat daha yapıp alttaki örtüyü çevresel şartlara karşı korumaya almak gerekir. Kumlu membranlar genellikle turuncu ya da yeşil renkte olmaktadırlar.
Bazı uygulamalarda bir çeşit kumlu membran olan shingle kullanılır.

shingle nedir

shingle