Çatı membran nedir? İnşaat

19 Temmuz 2020 0 Yazar: wpntr

Çatı membran nedir? İnşaat sektöründe çatılarda su yalıtımı için kullanılan petrol ürünü olan örtülere membran denir. Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi membranlar rulo halinde satılırlar. Çatılarda kaplama tahtası üzerine şalama denilen aletlerle ısıtılarak membran yapıştırılır.

top membran

Çatı membran nedir?


Membranlar birbirlerine yapıştırılarak eklenirken en az 10 cm bindirme yapılmalıdır.
Membran Nedir Nerelerde Kullanılır? Membran: bina temellerininin su yalıtımında, bodrum perde duvarlarının su yalıtımında, çatılarda kiremit altı su yalıtımında, teraslarda su yalıtımında kullanılan su yalıtım örtüsüdür.

Yatay zeminde çift katlı membran yalıtımı tek katlı yalıtıma göre daha güvenli olur. Çift kat membran su yalıtımı yapılırken ikinci kat membran ilk katın tam tersi yönünde serilmelidir. İnşaatlarda buna dikkat edilmelidir.
Ziftli kağıt nerelerde kullanılır? Ziftli kağıt membrana verilen bir diğer isimdir.
Elastomerik Membranlar
Bitüm bileşiğinden oluşan yalıtım malzemesidir. Termoplastik Elastomerik Reçine (SBS) sayesinde yüksek elastikiyete sahiptir. Polyester cam şeritlerle takviye edilmiştir. Bu özelliği ile uzun zaman dayanıklı kalır, yüksek performans gösterir. Esneme, delinme ve yırtılmalara karşı stabil özelliğe sahiptir.
Plastomerik Membranlar
Polypropylene (App) ve Polyolefın (Apao) ile modifiye edilen endüstriyel bitüm bileşiklerinden imal edilmiştir. Esnek yapıları sayesinde uygulandığı zemine veya alana kolaylıkla yapışarak kavrama sağlar. Çatlak ve kırıkları doldurarak tam bir sızdırmazlık sağlar. Bu sağlam yapısını bozulmadan uzun zaman korur. Mekanik veya statik davranışlara karşı konutlarda ve ticari yapılarda en uygun çözümü sağlar.
https://www.koctas.com.tr/