Cat 5 kablo nedir? Ne işe yarar?

1 Ağustos 2020 0 Yazar: wpntr

Cat 5 kablo nedir? Ne işe yarar? Cat5 kategori 5’in kısaltmasıdır. Bükümlü çift kablo türü olan bu kablolar, sinyal taşıma işlemlerinde kullanılırlar. Cat 5 kablolar, ethernet gibi bilgisayar ağları için yapısal kablolama sağlar ve ses ve görüntü sinyallerinin iletiminde kullanılır. Cat5 kabloları 100 MHz’ekadar yapılması gereken testleri karşılar ve100 Mbps’e kadar bant genişliği sağlar.
CAT 5, zamanımızda internetin her evde kullanılmasının başlaması ile kullanılan Ethernet kablolarından biri olarak bilinir. Her ne kadar ev kullanıcıları hangi kablo türünü kullandığı bilmese de bu tür kabloların farklı özellikleri vardır. Genellikle internet için kullanılan bu kabloda mesafenin en fazla 100 metre olması gerekmektedir. 100 Metre üzerinde kullanılan kablolarda ciddi şekilde performans düşüklüğü meydana gelmektedir.
CAT5 Kablo
(Kategori 5 Kablo), sıklıkla yerel ağ bağlantılarındaki Ethernet bağlantısında, telefon sistemlerinde ve diğer veri aktarım alanlarında kullanılan UTP kablo standartıdır. Megabit hızında veri taşıma yetenekli CAT5 Kablolar, CAT6 kablolara oranla düşük veri geçişine sahiptir ve yabancı sinyallerden kolayca etkilenebilirler. Günümüzde genellikle trafik ihtiyacı yüksek olmayan kişisel kullanıcılar veya işletmeler CAT5 Kabloları kullanmaktadır.
Cat 5 kablo nedir? Ne işe yarar?
CAT5 Kablolar performans ve sinyallerden etkilenme açısından CAT6 kablolarının gerisinde kalmasına karşın fiyatları açısından avantajlıdır. CAT5 kablolar CAT6 kablolardan daha uygun fiyatlara satılmakta, sonuç olarak bireysel kullanıcılar günümüzde hala CAT5 kabloları kişisel bağlantılarında kullanmayı tercih etmektedir.

https://www.merterelektronik.com/