Çamurun çatlamaması için ne yapmalı?

24 Ağustos 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Çamurun çatlamaması için ne yapmalı? Çamur sıvası yapıldıktan sonra çamurun çatlamaması için ne yapılmalıdır? Sıva yapılmadan önce sıvanacak yüzey suyla nemlendirilmelidir, yani ıslatılmalıdır. Bunun nedeni çamur sıva duvara yapışınca sıvanın içindeki nemi duvar emmeye başlar bu da çamurun çatlamasına neden olur.
Çamur içindeki su oranını iyi ayarlayıp, çamurun temas edeceği yüzeyi de iyice nemlendirmeliyiz ki çamur çatlamasın. Çamurun çatlamaması için ne yapmalı? Sıva yapıldıktan sonra çamur birkaç saat sonra su püskürtme yöntemiyle tekrar nemlendirilirse sıva çatlamaz. Su çatlama olayında kilit rol oynamaktadır. Çok sıcak havalarda çamurun sulanması çok önemlidir.
Çamur harcı sıva nasıl yapılır? Yukarıda bahsedilen su durumuna dikkat edilirse çatlama durumunun önüne geçilmiş olur. Ayrıca çamur harcına saman katılırsa, samanın bağlayıcı özelliği ile çatlamanın önüne geçilir. Bazı eski eser uygulamalarında çamur harcına kıtık katılır. Kıtık keçi kılına verilen isimdir. Kıtık da çamuru bir arada tutan bağlayıcı bir malzemedir.

Eski eserlerde çimentolu sıva ya da harç kullanılmadığı için horasan harcı adı verilen çamur harcı kullanılır. Bu horasan harcı doğal taşlara zarar vermez. Çimentolu harçlar içerisindeki kimyasal tuzlar nedeni ile doğal taşların yapısı bozup aşınmalara neden olmaktadır. Horasan harcının reçetesi mevcuttur. Bu tür harca girecek malzemeler belirlidir. Kimyasal maddeler bu harca katılmaz. Herkese iyi sıvalar dileriz.
https://www.vgm.gov.tr/