C50 beton nerelerde kullanılır?

12 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 2

C50 beton nerelerde kullanılır?

C50 beton nerelerde kullanılır? C50/60 beton: karakteristik silindir basınç dayanımı 50 N/mm2, karakteristik küp basınç dayanımı 60 N/mm2 olan beton sınıfıdır. Peki bu sınıftaki beton nerelerde kullanılır?
C50 beton, önyapımlı – öngerilmeli prefabrik taşıyıcı elemanların yapımında kullanılır. Örneğin viyadüklerin kirişleri, kolonları gibi taşıyıcı prefabrik elemanlar. Ayrıca yüksek katlı yapıların inşaatında da kullanılabilir. Yüksek mukavemetli beton köprülerde, yüksek katlı yapılarda tercih ediliyor. Yüksek katlı yapıların taşıyıcı elemanlarında C50 sınıfından daha yüksek dayanımda betonlar dahi kullanılmaktadır.

Yüksek dayanımlı beton kullanmanın avantajları nelerdir?

Yapı tasarımlarında yüksek dayanımlı beton kullanmanın bir avantajı taşıyıcı elemanların (kolon, kiriş…) boyutlarının daha küçük seçilebilmesidir. Örneğin yüksek katlı bir binanın kolon tasarımında C25 sınıfında beton kullanmak yerine, C50 beton kullanıldığında kolon ölçüsü yaklaşık olarak %33 daha küçük tasarlanabiliyor. (Günümüzde C50 bile artık yüksek dayanımlı beton olarak sınıflandırılmaktadır, C50/60 ‘tan büyük dayanıma sahip betonlar yüksek dayanımlı beton sınıfı olarak kabul görmektedir.)
Yüksek mukavemetli beton bazen otoyol köprülerinin yapımında kullanılır. Yüksek mukavemetli beton, betonarme veya öngerilmeli beton kirişlerin normal mukavemetli beton kirişlerden daha uzun açıklıklara izin verir. Ayrıca, daha büyük bireysel kiriş kapasiteleri, gerekli kiriş sayısında bir azalmaya olanak sağlayabilir. Böylece, beton üreticileri için, betonun çeliğin aksine belirli bir köprü projesinde kullanılması için ekonomik bir avantaj yaratılır.

Yüksek Dayanımlı Betonun Gelişimi

Yüksek mukavemetli betonların tanımı sürekli gelişmektedir. 1950′ lerde 35 MPa’lık bir küp mukavemeti yüksek mukavemet olarak kabul edildi ve 1960′ larda ticari olarak 50 MPa’ya kadar basınç mukavemeti kullanıldı. Daha yakın zamanlarda, yerinde dökme binalarda 140MPa’ya yaklaşan basınç dayanımları kullanılmıştır. Eurocode 2, 105 MPa küp gücüne kadar beton dayanımlarına izin verir. Eurocode 2’de yüksek mukavemetli betonun tanımı yoktur, ancak beton mukavemeti C50 / 60’tan büyük olduğunda önlemler ve formüller değişir, bu nedenle bu makul bir çalışma tanımı gibi görünür.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir: