C30 beton kaç şiddetinde depreme dayanır?

9 Mart 2023 Yazarı birimfiyatim.com 0

C30 beton kaç şiddetinde depreme dayanır?

C30 beton kaç şiddetinde depreme dayanır? 2018 Yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği gereği konutlarda en az C25/30 dayanımına sahip hazır beton kullanılması zorunludur. Bu beton halk arasında C25 beton olarak bilinir. Okullar gibi önem katsayısı yüksek binalarda ise en az C30/37 sınıfında hazır beton kullanılması zorunludur. Bu kullanılan betonlar, ülkemizde yaşanabilecek bütün depremlere dayanıklı olarak tasarlanmışlardır. Ancak betonarme yapılar bir bütündür. Yani hem beton hem de demir (çelik donatı) şartnamelere ve yönetmelikler uygun olmalıdır. Statik hesaplar sonucu beton ve demir seçilir ve uygulamada yani şantiyede statik proje eksiksiz uygulanırsa depremden korkmaya gerek yoktur.

Ancak şantiyeye gelen hazır betona bazı işçiler, işlerini kolaylaştırmak amacıyla su karıştırmaktadırlar, bu işlem kesinlikle yasaktır ve betonun kalitesini yani dayanımını oldukça düşürür. Hazır betona su katmanın, cinayete teşebbüsten farkı yoktur. Bu durum şantiye şefi, yapı denetim mühendisi, müteahhit ve usta başları tarafından engellenmelidir.

Bir de, şantiyede demirciler etriye aralıklarına ve çiroz sıklıklarına dikkat etmemektedirler. Özellik kiriş kolon birleşim yerlerinde, uygulanması zorunlu olan etriye sıklaştırmaları harfiyen uygulanmalıdır. Çünkü depremde ilk hasar alan bölgeler kolon kiriş birleşim yerleridir. İnşaat mühendislerine gerekli önem verilmelidir. Şantiyede yetki tamamen inşaat mühendisinde olmalıdır.